Mariusz Błaszczak podkreślił, że jeżeli Polska oczekuje solidarności od partnerów w NATO, to również również musimy naszą wykazać się solidarnością.

Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział w piątek w programie „Gość Wiadomości” w TVP, że wspólne ćwiczenia w ramach NATO czy udział w misjach stanowią bardzo ważny walor dla Wojska Polskiego.

Błaszczak stwierdził, że korzyści płynące z tego typu doświadczeń są obopólne. Dodał, że polscy żołnierze zbierali doświadczenie, odbywając misje w Afganistanie czy Iraku. Wojsko musi mieć doświadczenie, bo wtedy wzrasta jego wartość – twierdzi szef MON.

ZOBACZ TAKŻE: Błaszczak zapowiedział powstanie agencji zajmującej się zakupami broni dla wojska

Minister Błaszczak skomentował także projekt realizowany w amerykańskim instytucie w Cansas, którego zdaniem jest wirtualne odtworzenie modelu Tupolewa. Minister oświadczył, że instytut ten jest jednym z najlepszych instytutów technicznych w USA. Liczę, że te badania pozwolą na rozstrzygnięcie kwestii przyczyn rozpadu samolot nad Smoleńskiem – zaznaczył.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szef resortu obrony skomentował także negocjacje ws. zakupu amerykańskiego systemu rakiet Patriot. Jego zdaniem zostaną one zakończone prawdopodobnie do końca przyszłego miesiąca. Zaznaczył, przy tym, że to, o ile cena będzie niższa, pozostaje jeszcze na stole negocjacyjnym.

Według planów ministerstwa Obrony pierwsze baterie rakiet Patriot mają trafić do Polski do 2022 r. Modernizacja obrony powietrznej jest jednym z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych.

Kresy.pl / tvp.info

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz