Według informacji podanych przez Associated Press (AP), w sobotę greccy policjanci znów użyli gazu łzawiącego i armatek wodnych przeciw grupom imigrantów, usiłujących nielegalnie przekroczyć turecko-grecką granicę. Dwie osoby są ranne w wyniku starć.

AP poinformowała, że w sobotę imigranci zebrali się w tureckiej miejscowości Kastanies i usiłowali zniszczyć ogrodzenie na granicy z Grecją. Część z nich rzucała także kamieniami w greckich policjantów i strażników granicznych.

Zobacz także: Grecja: migranci próbują przedostać się przez granicę, policja używa gazu łzawiącego [+ Video]

Grupa składała się głównie z młodych mężczyzn. Krzyczeli oni między innymi “Allah jest wielki” i “otwórzcie granicę”.

Jak informuje AP, władze greckie oświadczyły, że użyto armatek wodnych i gazu łzawiącego w celu odstraszenia grupy nielegalnych imigrantów. W wyniku starć dwóch z nich zostało rannych. Nie jest znana dokładna przyczyna obrażeń.

Zdaniem greckich władz starcia przygraniczne stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Tysiące migrantów udało się na turecką granicę lądową z Grecją po tym, jak rząd prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana oświadczył w zeszłym tygodniu, że nie będzie zapobiegał przekraczaniu granicy przez migrantów i uchodźców, chcących dostać się na terytorium Unii Europejskiej. Grecja wysłała oddziały prewencyjne i straż graniczną, aby odeprzeć grupy próbujące dostać się do kraju drogą morską i lądową.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Erdogan planuje przyjechać w poniedziałek do Brukseli. Oświadczenie jego biura nie określało dokładnie jaki jest cel wizyty.

Komunikat jego biura pojawił się w piątek kilka godzin po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE. Skrytykowali oni Turcję sugerując, że wykorzystuje desperację migrantów „do celów politycznych”.

W sobotnim oświadczeniu rząd grecki poinformował, że około 600 osób, wspieranych przez turecką armię i żandarmerię, rzucało gaz łzawiący na terytorium Grecji. Powiedział także, że było kilka prób przekroczenia ogrodzenia granicznego, rozpalano także ogień w celu uszkodzenia ogrodzenia.

„Próbom nielegalnego wjazdu na terytorium Grecji zapobiegły siły greckie, które naprawiły płot i wykorzystały syreny i głośniki” – czytamy w oświadczeniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W zeszłym tygodniu Erdogan ogłosił, że Turcja, w której przebywa już ponad 3,5 miliona syryjskich uchodźców, nie będzie już strażnikiem Europy i oświadczył, że jej wcześniej strzeżone granice z Europą są teraz otwarte.

Ruch ten zaniepokoił kraje UE, które wciąż zmagają się z politycznymi skutkami fali masowej migracji sprzed pięciu lat. UE nalega, aby Turcja przestrzegała umowy z 2016 r. Wówczas UE zapłaciła Turcji miliardy Euro m.in. w zamian za zatrzymanie osób chcących dostać się do UE.

W piątkowej rozmowie telefonicznej z niemiecką kanclerz Angelą Merkel  Erdogan powiedział, że umowa migracyjna między Turcją a UE już nie działa i wymaga rewizji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Władze greckie poinformowały, że w ubiegłym tygodniu udaremniły ponad 38 000 prób przekroczenia granicy i aresztowały 268 osób – tylko 4% z nich to Syryjczycy. O 27 kolejnych aresztowaniach poinformowały w sobotę. Wśród zatrzymanych większość stanowili imigranci z Afganistanu i Pakistanu.

Zobacz także: Media: na granicy z Grecją turecka policja strzelała gazem łzawiącym [+ Video]

apnews.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply