Kolejne izraelskie media przekazują, że Prawo i Sprawiedliwość zablokowało inicjatywę Stop447. The Times of Israel w czwartek informowało, że PiS uważa akt za niepotrzebny.

Jak poinformował The Times of Israel, rządzący obóz Prawa i Sprawiedliwości wykluczył możliwość przyjęcia projektu ustawy Stop447, która w zamyśle miałaby uniemożliwić zwrot mienia bezspadkowego.

Zobacz też: Wicemarszałek z PiSu odebrał głos prezesowi stowarzyszenia Marsz Niepodległości podczas przedstawiania projektu Stop447

Portal nadmienia, że Sejm nie miał wyjścia i musiał zająć się ustawą ponieważ „skrajnie prawicowi” aktywiści zebrali wystarczająco podpisów pod ustawą i mogli przedstawić ją w niższej izbie polskiego parlamentu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Portal cytuje w artykule słowa polskich polityków. Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości opowiedział się przeciwko aktowi i stwierdził, że jest on niepotrzebny. „Problem bezpańskiej ziemi w Polsce nie ma w ogóle miejsca”.

Zobacz też: Haaretz: Prawo i Sprawiedliwość zablokowało inicjatywę Stop447

Przytacza także słowa Macieja Koniecznego z Lewicy, który zarzuca inicjatywie obywatelskiej antysemityzm. „Jest to kampania strachu przeciwko Żydom, którzy rzekomo mieliby obrabować Polskę”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Media w Izraelu powtarzają narrację, która głosi że Prawo i Sprawiedliwość nie dopuści do zablokowania zwrotu majątku bezspadkowego. Jak informowaliśmy wcześniej, Haaretz jeden z najdłużej działających izraelskich dzienników przekazał w czwartek, że Prawo i Sprawiedliwość opowiedziało się przeciwko obywatelskiemu projektowi Stop447.

„Rządzaca krajem partia Prawo i Sprawiedliwość postawiła się próbom skrajnej prawicy, która chciała zablokować kraj przed współpracą ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie rekompensowania strat ofiar Holokausty w czasie II Wojny Światowej” – informuje portal.

Zdaniem dziennika, mimo wspólnego głosowania Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji (nazwanej skrajnie prawicową) nad podjęciem kolejnego czytania projektu ustawy, rządząca partia krytykuje ustawę i osoby za nią odpowiedzialne. Według PiSu inicjatywa ma jedynie podkopać stosunki Polski i Stanów Zjednoczonych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W podobnym tonie wypowiadała się Żydowska Agencja Telegraficzna, która napisała w depeszy, że „polska partia rządząca zajęła stanowisko przeciwko presji ze strony skrajnej prawicy, by powstrzymać restytucję mienia należącego do Żydów i innych przed Holokaustem”.

„Polscy przywódcy blokują ustawę, która zatrzymałaby restytucję mienia utraconego w czasie Holokaustu” – głosi tytuł depeszy agencji.

JTA opisuje inicjatywę obywatelską jako działania „skrajnie prawicowych aktywistów”, którzy zdołali zebrać dość podpisów pod projektem ustawy, „zabraniającym redystrybucję ‘mienia bezdziedzicznego’ – własności, która należała do osób prywatnych, z których wielu było Żydami, zabitych w Holokauście i których spadkobiercy, jeśli istnieją, nigdy nie wnioskowali o restytucję”.

Kresy.pl/The Times of Israel

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz