Specustawa z 2 marca 2020 roku została znowelizowana ustawą z 16.04.2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadzono w niej szereg zmian dotyczących dofinansowań i zwolnień z ZUS, PUP i WUP. Partia rządząca, a za nią największe media w Polsce, podała fałszywą informację o zniesieniu górnego limitu przychodów dla przedsiębiorców chcących skorzystać z zwolnienia z ZUS. Sprawę opisał Oskar Możdżyń z portalu maszprawo.org.pl.

Nowelizacja do specustawy weszła w życie 18 kwietnia. Ma zastosowanie także do już złożonych wniosków i zawartych umów.

CZYTAJ TAKŻE: Sejm przyjął tzw. Tarczę Antykryzysową 1.1

Informacja o zniesieniu górnego limitu przychodów dla przedsębiorców niezatrudniających pracowników, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z ZUS, została podana przez rządową stronę gov.pl oraz Polską Agencję Prasową. Za nimi zrobiły to największe serwisy informacyjne w Polsce.

Wedle stanu prawnego obowiązującego od 1 kwietnia, nie jest możliwe zwolnienie z ZUS przedsiębiorcy, który nie ma pracowników i ma przychód wyższy niż 15 681 zł.

Jak zaznacza Możdżyń, aby znieść górny limit przychodu należałoby usunąć fragment art. 31zo ust. 2 ustawy, który mówi, że przedsiębiorca płacący wyłącznie własne ubezpieczenia społeczne zwolniony jest z opłacania składek, jeśli “prowadził działalność przed 1 lutego 2020 r. i przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, o którym mowa w art. 31zp ust. 1, nie był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.” Ewentualnie odpowiedni wyjątek mógłby zostać poczyniony przez uchwalenia ust. 2a do art. 31zo ust. 2.

Tymczasem wedle ustawy nowelizującej jedyna zmiana w ust. 2 polega na zastąpieniu fragmentu „przed 1 lutego 2020 r.” sformułowaniem „przed dniem 1 kwietnia 2020 r.”, dzięki czemu firmy założone między początkiem lutego a początkiem kwietnia również będą mogły skorzystać ze zwolnienia. Górny limit przychodu został jednak utrzymany.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd szykuje nową tarczę antykryzysową. Samorządowcy są sceptyczni

W Senacie pojawiło się kilka konkurencyjnych propozycji poprawek. Zaproponowana przez sentaroa PiS Marka Pęka, jak zauważa Możdżyń, “nigdy nie zakładała zniesienia limitu przychodów, a jedynie poszerzenie kręgu uprawnionych do zwolnienia o większe podmioty zatrudniające do 49 pracowników”. Zniesienie limitu zawierały poprawki senatora Bobera z PSL i senatora Szejnfelda z KO, jednak ostatecznie zdecydowali się oni na poparcie poprawki senatora PiS.

Dzień wcześniej, 15 kwietnia, przedstawiciel rządu – minister Łukasz Schreiber – przekonywał, że limit zostanie usunięty rękami senatorów PiS: “Mam nadzieję, że poprawka senatorów Prawa i Sprawiedliwości, która rozszerzy zapis o zwolnieniu z ZUS na osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które… Ma być zniesiony maksymalny przychód w wysokości 15 tysięcy 600 zł, a więc oni również będą mogli z tego skorzystać”.

Możdżyń komentuje: “Wszystko wskazuje jednak na to, że senator PiS Marek Pęk nigdy nie zaproponował poprawki znoszącej limit przychodu uprawniający do zwolnienia z ZUS lub też nie ma po tym śladu w materiałach legislacyjnych, które analizowałem”.

Limit został więc utrzymany, mimo medialnych przekazów wedle których stało się inaczej.

Kresy.pl / maszprawo.org.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply