Rząd przygotowuje nową tarczę antykryzysowa, mającą pomóc gminom „załatać dziury” w budżetach – pisze „Rzeczpospolita”. Gazeta, powołując się na opinie przedstawicieli samorządowców powątpiewa w skuteczność nowych rozwiązań.

Jak informuje w piątek dziennik „Rzeczpospolita”, rząd pracuje nad kolejną, trzecią już tarczą antykryzysową, która ma pomóc samorządom. Według wiceministra rozwoju Roberta Nowickiego, proponowane rozwiązania pozwolą na rozluźnienie reguł fiskalnych dotyczących równowagi budżetowej oraz limitów zadłużenia. Ponadto, w kalkulacji ubytków dochodów uwzględniane będą opłaty uzdrowiskowe i miejscowe, ponieważ liczy się specyfika gmin turystycznych”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według „Rz”, tarcza antykryzysowa zwiększa dochody samorządu powiatowego z tytułu gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa z 25 do 50 proc. wpływów między 1 kwietnia a 31 grudnia br. Do tego, uelastycznia wydatkowanie tegorocznych środków z tzw. funduszu korkowego, pochodzącego z pieniędzy przedsiębiorców ubiegających się o zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Rząd planuje również cyfryzację procedur planistycznych i odwieszenie niektórych terminów, np. dotyczących wydawania decyzji w postępowaniach środowiskowych czy związanych z niektórymi inwestycjami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Gazeta pisze jednak, że polscy samorządowcy oceniają nowy projekt antykryzysowy raczej krytycznie. „Polskie miasta biją na alarm: walka z pandemią drenuje ostro ich budżety” – pisze „Rzeczpospolita”. Zaznacza, że zdaniem samorządowców „tarcza 3.0” nie będzie „panaceum” na ich problemy. Przedstawiają oni własne postulaty, jak umorzenie miastom tzw. janosikowego za obecny rok w miejsce odraczania spłaty, wsparcie w prowadzeniu ich inwestycji, a także rezygnację z konieczności przeznaczania środków na budżety obywatelskie w latach 2020-2021.

„W tym celu potrzebna jest zmiana prawa. Niestety rząd jest głuchy na nasze prośby” – mówi w rozmowie z „Rz” Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Czytaj także: Sejm przyjął tzw. tarczę antykryzysową 1.1

„Rz” / interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz