Haaretz: Prawo i Sprawiedliwość zablokowało inicjatywę Stop447

Jeden z najdłużej działających izraelskich dzienników przekazał w czwartek, że Prawo i Sprawiedliwość opowiedziało się przeciwko obywatelskiemu projektowi Stop447.

Jak przekazał w czwartek dziennik Haaretz, Prawo i Sprawiedliwość nie zezwoliło na postulaty obywatelskie zawarte w projekcie ustawy Stop447.

“Rządzaca krajem partia Prawo i Sprawiedliwość postawiła się próbom skrajnej prawicy, która chciała zablokować kraj przed współpracą ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie rekompensowania strat ofiar Holokausty w czasie II Wojny Światowej” – informuje portal.

Zdaniem dziennika, mimo wspólnego głosowania Prawa i Sprawiedliwości  i Konfederacji (nazwanej skrajnie prawicową) nad podjęciem drugiego czytania projektu ustawy, rządząca partia krytykuje ustawę i osoby za nią odpowiedzialne. Według PiSu inicjatywa ma jedynie podkopać stosunki Polski i Stanów Zjednoczonych.

W podobnym tonie wypowiadała się Żydowska Agencja Telegraficzna. Jak informowaliśmy, w środę w Sejmie odbyło się I czytanie obywatelskiego projektu ustawy Stop447, który miałby zabezpieczyć Polskę przed roszczeniami środowisk żydowskich do mienia bezspadkowego. Projekt przedstawiał prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Robert Bąkiewicz.

Przeczytaj: Wicemarszałek z PiSu odebrał głos prezesowi stowarzyszenia Marsz Niepodległości podczas przedstawiania projektu Stop447

Tego samego dnia dłuższą depeszę na ten temat zamieściła Żydowska Agencja Telegraficzna (Jewish Telegraphic Agency, JTA), w której napisano, że „polska partia rządząca zajęła stanowisko przeciwko presji ze strony skrajnej prawicy, by powstrzymać restytucję mienia należącego do Żydów i innych przed Holokaustem”.

„Polscy przywódcy blokują ustawę, która zatrzymałaby restytucję mienia utraconego w czasie Holokaustu” – głosi tytuł depeszy agencji.

JTA opisuje inicjatywę obywatelską jako działania „skrajnie prawicowych aktywistów”, którzy zdołali zebrać dość podpisów pod projektem ustawy, „zabraniającym redystrybucję ‘mienia bezdziedzicznego’ – własności, która należała do osób prywatnych, z których wielu było Żydami, zabitych w Holokauście i których spadkobiercy, jeśli istnieją, nigdy nie wnioskowali o restytucję”.

Agencja cytuje też zasadniczy fragment projektu, który głosi:

„Zakazuje się podejmowania jakichkolwiek czynności zmierzających do zaspokojenia roszczeń dotyczących mienia bezdziedzicznego, w tym zawierania ugód, uznawania roszczeń i powództw dotyczących mienia bezdziedzicznego, wyrażania zgody na mediację, kierowania stron do mediacji, wypłaty świadczeń pieniężnych oraz przekazywania świadczeń rzeczowych”.

Zaznaczono też, że w treści dokumentu stwierdza się, że to nazistowskie Niemcy, a nie Polska, są odpowiedzialne za to, co działo się na jej terytorium w czasie niemieckiej okupacji.

Kresy.pl/Haaretz

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply