​Kolejna rekordowa liczba nielegalnych migrantów zatrzymanych na polsko-białoruskiej granicy

Rośnie liczba zatrzymywanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej nielegalnych imigrantów, którzy przedostają się na polskie terytorium od strony Białorusi.

Jak pisaliśmy, strażnicy graniczni z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w środę 62 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę Polski z Białorusią. To największa liczba migrantów zatrzymanych jednego dnia na tym odcinku granicy. Okazuje się jednak, że ten „rekord” jest już nieaktualny. W piątek podlascy pogranicznicy poinformowali o zatrzymaniu 71 nielegalnych migrantów.

O ile wcześniej większość zatrzymany stanowili Irakijczycy (50 osób), a także Irańczycy i Kameruńczyk, o tyle teraz podano, że zatrzymani są najprawdopodobniej obywatelami Afganistanu.

 

Rzeczniczka POSG mjr Katarzyna Zdanowicz poinformowała, że w grupie zatrzymanych było 23 mężczyzn i 15 kobiet oraz 33 osoby niepełnoletnie. Po wykonaniu niezbędnych czynności w obecności tłumacza, trafią do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców. Jak podano, na podstawie postanowień sądowych mogą w tych ośrodkach przebywać cudzoziemcy m.in. zatrzymani podczas nielegalnego przekroczenia granicy, uchylający się od wykonania decyzji o wydaleniu, przebywający na terytorium RP bez wymaganych dokumentów czy wykonujący pracę bez odpowiedniego zezwolenia.

Ze statystyk Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku funkcjonariusze tego oddziału zatrzymali na polsko-białoruskiej granicy już 522 osoby, które nielegalnie przekroczyły tę granicę. Dla porównania, w całym 2020 roku było to łącznie 114 osób.

Jak wcześniej podawaliśmy,  w nocy z poniedziałku na wtorek litewscy pogranicznicy zaczęli realizować nowe wytyczne swojego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pozwalające na zawracanie nielegalnych imigrantów na Białoruś. Zgodnie z nowymi zasadami imigranci mają zwracać o azyl na przejściach granicznych na Litwę bądź w jej bądź w placówkach dyplomatycznych. W związku z tą praktyką Aleksandr Łukaszenko nakazał w czwartek „przykrycie każdego metra granicy”, żeby „ani jedna noga nie postała na terytorium Białorusi z południa lub z zachodu”.

Przeczytaj: Bruksela wezwała przedstawiciela Białorusi ws. napływu migrantów na Litwę

W ostatnich dwóch miesiącach na Litwie lawinowo wzrosła liczba migrantów przekraczających nielegalnie granicę od strony Białorusi. Według stanu na czwartek 5 sierpnia, od początku roku zatrzymano już łącznie 4 110 nielegalnych migrantów – to ponad 50 razy więcej niż w ciągu całego 2020 roku (tylko w lipcu zatrzymano ponad 2,6 tys. osób). To głównie obywatele Iraku. Przybywają oni na Białoruś legalnie, a następnie przekraczają już nielegalnie granicę z Litwą, by dostać się do Unii Europejskiej. Litewscy politycy oskarżają Białoruś, że dzieje się to przy biernej postawie jej służb bezpieczeństwa lub wręcz przy ich pomocy.

podlaski.strazgraniczna.pl / Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply