Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej polski produkt krajowy brutto wzrośnie w tym roku o 3,7 proc., a w przyszłym o 3,6 proc. Jako pozytywny czynnik wymieniono m.in. program Rodzina 500 Plus.

Wiosenne prognozy gospodarcze KE są dla Polski nieco korzystniejsze od tych, które opublikowano w lutym. Wówczas szacowano, że w tym roku polski PKB wzrośnie o 3,5 proc. Teraz KE uważa, że będzie to 3,7 proc., zaś w 2017 – 3,6 proc. Ponadto, w tym roku deficyt ma wynieść 2,6 proc. PKB w tym roku, zaś w przyszłym roku – 3,1 proc. PKB.

Zdaniem Komisji wzrost gospodarczy w Polsce będzie napędzany głównie przez prywatną konsumpcję. Według ocen KE, na zwiększenie dochodu i poprawę zaufania konsumentów wpłynie „dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy”, a także wzrost transferów rządowych – „w szczególności nowy zasiłek na dzieci”. Ryzyko dla prognozy makroekonomicznej uznano za raczej zrównoważone. Jako czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na aktywność gospodarczą wymieniono kłopoty związane z Trybunałem Konstytucyjnym, a także niektóre decyzje dot. polityki gospodarczej, które rozważa rząd. Wskazano, że chodzi tu m.in. o obniżenie wieku emerytalnego.

PAP / stooq.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz