KE wzywa kraje członkowskie UE do wznowienia prac nad nowymi “dochodami własnymi Unii” w celu spłaty funduszu odbudowy.

W środę Komisja Europejska opublikowała dokument skierowany do Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich UE. Komisja chce skonsultować zmiany, zanim latem zaprezentuje projekt budżetu wieloletniego od 2028 r.

KE oświadczyła w dokumencie, że chce znaleźć sposób, by “zmaksymalizować wpływ każdego wydanego euro”, więc kolejny wieloletni budżet UE ma być mniej “złożony” i “sztywny”.

Komisja proponuje “plan dla każdego kraju z kluczowymi reformami i inwestycjami, który będzie skupiać się na wspólnych priorytetach, w tym promowaniu spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej”.

“Wzmocniona polityka spójności i wzrostu, w której regiony stanowią jej centrum, musi być opracowana i wdrożona we współpracy z władzami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi” – czytamy.

Jak podkreśla KE, kraje członkowskie UE będą musiały zacząć spłacać kapitał i odsetki z funduszu odbudowy (obecnie spłacają jedynie odsetki od długu).

Szacunki Komisji wskazują, że na spłatę może być potrzebnych około 25-30 mld euro rocznie począwszy od 2028 r., co stanowi prawie 20 proc. obecnego rocznego budżetu.

Czytaj: RMF FM: Kolejne problemy ze środkami z KPO dla Polski. Chodzi o ponad 7 mld euro

Bruksela ocenia, że konieczność spłaty “nie może być pogodzona ze stabilnymi krajowymi wkładami finansowymi i brakiem nowych zasobów własnych”. KE wzywa więc kraje członkowskie UE do wznowienia prac nad nowymi “dochodami własnymi Unii” w celu spłaty funduszu odbudowy.

Nowe zasoby mają pochodzić m.in. z wpływów z systemu handlu emisjami ETS, z tzw. podatku węglowego na granicach (zwanego też mechanizmem dostosowania granicznego dotyczącego emisji CO2, CBAM), z zasobów własnych powiązanych z zyskami przedsiębiorstw w sektorze korporacyjnym, a także z opodatkowania światowych koncernów.

Obecnie zasada “pieniądze za reformy” obowiązuje w Krajowych Planach Odbudowy. Państwa są rozliczane przez KE ze zrealizowanych reform i inwestycji. Natomiast fundusze z tradycyjnego budżetu UE wydatkowane są zgodnie z unijnymi programami.

Zobacz także: Tusk zgodził się na trzy unijne podatki – jak wcześniej Morawiecki

bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply