Polskie władze nie przekonały na razie Brukseli w sprawie alternatyw dla oskładkowania tzw. “śmieciówek” – podaje RMF FM. Opóźni się więc wypłata ponad 7 mld euro z KPO z wniosku, który Polska złoży pod koniec miesiąca.
Stacja RMF FM podała w środę, że wypłata z wniosku dotyczącego 7,3 mld euro, który Warszawa ma złożyć pod koniec miesiąca, będzie opóźniona o kilka miesięcy. “Opóźnienie wiąże się z niewykonaniem przez Polskę zobowiązania dotyczącego oskładkowania tzw. umów śmieciowych oraz innych bardziej technicznych niedociągnięć” – czytamy.
Będzie to prawdopodobnie oznaczało konieczność renegocjacji KPO. “Normalnie wypłata powinna nastąpić na początku kwietnia przyszłego roku, gdyż KE ma na jego ocenę dwa miesiące, a Rada UE – miesiąc. Jednak w związku z rewizją KPO wypłata przesunie się na drugą połowę przyszłego roku” – pisze serwis stacji.
Proponowane obecnie przez polski rząd rozwiązania mają nie być przekonywujące dla Brukseli. Negocjacje może dodatkowo utrudniać rozkręcająca się w Polsce kampania wyborcza.
“Na tym nie koniec problemów. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała także drugą, głębszą rewizję KPO. A to oznacza możliwe kolejne opóźnienie. Te renegocjacje KPO będą dotyczyć jeszcze większych kwestii – nie tylko reform, ale także inwestycji, których nie uda się zrealizować na czas” – czytamy. Chodzi m.in. o reformę planowania przestrzennego.
RMF FM podkreśla, że najbliższych dniach do Polski trafi jednak 9,4 mld z wniosku złożonego w marcu.
W środę po południu do doniesień stacji odniosła się minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
“Kolejny wniosek o płatność złożymy jeszcze w grudniu. Wtedy też usiądziemy z Komisją do negocjacji o szeregu reform, które chcemy zmienić w naszym Planie. Inwestycje z KPO nie mogą odbywać się kosztem nadregulacji polskiej gospodarki” – napisała na platformie X.
Jej zdaniem, informacje o jakiejkolwiek blokadzie KPO to “fake news”. Załączyła przy tym wpis polityka PiS Zdzisława Krasnodębskiego.
Czytaj także: Rząd zrezygnował z pieniędzy z KPO na produkcję w Polsce substancji krytycznych dla bezpieczeństwa lekowego
rmf24.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!