Przewodniczący węgierskiej partii narodowej Jobbik Gábor Vona zapowiedział, ze jego partia może poprzeć projekt zmian w konstytucji proponowany przez rządzący Fidesz.

„Jobbik uważa rządowy projekt nowelizacji konstytucji za możliwy do poparcia, ale partia ma swoje uwagi merytoryczne, któe planujemy zgłosić w czasie jutrzejszych rozmów pięciu partii” – powiedział Vona w czasie wczorajszej konferencji prasowej. Partię będzie reprezentowal na nich János Volner – przewodniczący klubu parlamentarnego nacjonalistów.

Po referendum z 2 października, w którym niemal wszyscy głosujący opowiedzieli się przeciw możliwości osiedlania na Węgrzech bez zgody ich parlamentu, premier tego kraju Viktor Orbán zapowiedział zmiany konsytucji wdrażające wolę obywatelimimo, że ze względu na zbyt niską frekwencję referendum nie miało charakteru wiążącego.

Politycy Jobbiku zapoznali się już z projektem nowelizacji, którą przedstawił im wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego z ramienia Fideszu Gergely Gulyás. Vona twierdzi, że „współgra” ona ze stanowiskiem jego partii. „Jobbik jest jedyną partia opozycyjną, ktora może być konstruktywnym partnerem rządu w sprawie praw fundamentalnych, które mogą zabezpieczyć Węgry przed systemem obowiązkowych kwot migracyjnych” – zapewniał przewodniczący Jobbiku. Jednocześnie jednak obciążył premiera i Fidesz polityczną odpowiedzialnością, za „nieudane”, według Vony, referendum. Według niego zbyt niska frekwencja osłabiła polityczną pozycję Węgier wobec eurokratów. Stało się tak mimo tego, że włądze wydaly na kampanię przedreferendalną aż 15 miliardów forintów – zaznaczył węgierski narodowiec.

alfahir.hu/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz