W poniedziałek rząd Japonii wezwał do niezwłocznego przywrócenia demokracji w Birmie oraz uwolnienia przywódczyni tego kraju Aung San Suu Kyi oraz innych osób, które zostały tam aresztowane podczas wojskowego puczu.

Agencja “Reuters” zwraca uwagę, że Japonia posiada bliskie powiązania gospodarcze z Birmą, gdzie działa wiele japońskich firm. “Jesteśmy zaniepokojeni stanem wyjątkowym wprowadzonym w Birmie, który szkodzi procesowi demokratycznemu. Wzywamy do uwolnienia Aung San Suu Kyi i innych zatrzymanych” – oświadczył Katsunobu Kato, główny sekretarz japońskiego rządu.

“Rząd Japonii od dawna silnie wspierał proces demokratyczny w Birmie i sprzeciwia się wszelkim sytuacjom, które ten proces odwracają” – dodał. Wezwał do “bezzwłocznego przywrócenia demokracji”.

Szef japońskiego MSZ Toshimitsu Motegi również wezwał w oświadczeniu do “przywrócenia demokratycznego systemu politycznego” w Birmie.

Zapewnił ponadto, że japońskie władze dołożą wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo Japończykom, którzy przebywają w Birmie. Agencja “Reuters” pisze, że w japońskim rządzie szacuje się ich liczbę na ok. 3,5 tys.. Tokio nie planuje obecnie ich ewakuacji.

Aresztowanie birmańskich przywódców wywołało protesty Japończyków i Birmańczyków w Tokio. Domagają się oni bardziej stanowczego potępienia aresztowania birmańskich przywódców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Armia Birmy przejęła w poniedziałek władzę w kraju aresztując prezydenta kraju i przywódców Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD), w tym noblistkę Aung San Suu Kyi.

Przywódcy NLD zostali zatrzymani we wczesnych godzinach porannych. Generałowie dokonali zamachu stanu na kilka godzin przed pierwszym posiedzeniem parlamentu wybranego w wyborach 8 listopada, w których miażdżące zwycięstwo odniosła NLD.

Armia stwierdziła, że ​​przeprowadziła zatrzymania w odpowiedzi na „oszustwo wyborcze”, przekazując władzę “tymczasowemu prezydentowi”, emerytowanemu generałowi Min Aung Hlaing. Wojsko ogłosiło roczny stan wyjątkowy, zgodnie z oświadczeniem przekazanym przez wojskową stację telewizyjną.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zatrzymania nastąpiły po wielu dniach eskalacji napięć między władzami cywilnymi a wojskiem, co było następstwem wyborów. Partia Suu Kyi zdobyła w nich 83% głosów.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply