Około 10 tys. nielegalnych imigrantów z Filipin i Indonezji zostanie w najbliższym czasie deportowanych do swoich ojczystych krajów – poinformował w sobotę minister ds. obrony i bezpieczeństwa Malezji Ismail Sabri Yaakob.

Malezja odeśle około 10 tys. imigrantów z Filipin i Indonezji do ich krajów pochodzenia – poinformował w sobotę minister ds. obrony i bezpieczeństwa Malezji Ismail Sabri Yaakob – podała w sobotę Polska Agencja Prasowa (PAP).

Już we wtorek mają rozpocząć się deportacje prawie 5,3 tys. Filipińczyków. W następnej kolejności odesłanych zostanie 4,2 tys. Indonezyjczyków. Minister zaznaczył, że władze Malezji odesłały do domu w ostatnich tygodniach już około 2,5 tys. obywateli Indonezji.

Minister zapowiedział także, że wobec osób, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę państwa, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. Podkreślił, że służby graniczne aresztowały od początku maja 1057 osób, które usiłowały dostać się do Malezji mimo zamkniętych granic.

Malezja, której populacja wynosi 32 mln ludzi, jest trzecim najzamożniejszym krajem Azji Południowo-Wschodniej. Kraj był uzależniony przez dziesięciolecia od taniej siły roboczej z biedniejszych krajów regionu. Wielu pracowników z: Indonezji, Tajlandii, Filipin, Birmy, Bangladeszu i Pakistanu pracowało w fabrykach, firmach budowlanych, na plantacjach, w hotelach, a także jako pomoc domowa.

Na skutek pandemii COVID-19 w opisywanej grupie nastąpił duży wzrost bezrobocia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytamy, że malezyjska policja przeprowadziła w ostatnich tygodniach serię nalotów na mieszkania wynajmowane przez imigrantów. Wielu z nich trafiło do aresztów. U setek osób, które zostały zatrzymane, potwierdzono potem zakażenie koronariusem.

Premier Muhyiddin Yassin powiedział podczas piątkowej konferencji państw ASEAN, że z powodu spadku gospodarczego, który nastąpił na skutek pandemii koronawirusa, Malezja nie może przyjąć więcej uchodźców Rohingja (uciekających z Birmy i Bangladeszu). Zaapelował też do Organizacji Narodów Zjednoczonych o ich szybką relokację.

Zobacz także: Malezja wprowadza zakaz zatrudniania imigrantów

pap / thestar.com.my / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply