Rząd Japonii zapowiedział, że nowe sankcje obejmą zakaz eksportu do Rosji szeregu towarów luksusowych.

Zgodnie z informacją podaną przez agencję informacyjną TASS, nowe sankcje Japonii zaczną obowiązywać od 5 kwietnia. Obejmują zakaz eksportu do Rosji samochodów klasy premium, wyrobów jubilerskich oraz kamieni szlachetnych, jak przekazał minister gospodarki, handlu i przemysłu Koichi Hagiuda.

Oprócz tego do Rosji nie będzie można sprzedawać także luksusowych alkoholi i wyrobów tytoniowych, perfum, kosmetyków, wyrobów skórzanych i futrzanych, odzieży, obuwia, dywanów, ceramiki, wyrobów szklanych, sprzętu do nurkowania, motocykli, laptopów, zegarków wykonanych z metali szlachetnych, fortepianów, dzieł sztuki i antyków.

Minister zadeklarował, że Japonia będzie nadal ściśle koordynować swoją politykę wobec Rosji z “społecznością międzynarodową”, w pierwszej kolejności z pozostałymi państwami grupy G-7.

TASS przypomniała, że wartość japońskiego eksportu do Rosji wyniosła w 2021 r. 6,9 mln dol. Niemal połowa przypadła na sprzedaż samochodów i części do nich.

Japonia szybko przyjęła kilka pakietów restrykcji wobec Federacji Rosyjskiej z powodu operacji wojskowej na Ukrainie. Ponad 100 osób zostało objętych sankcjami personalnymi, w tym czołowi politycy, urzędnicy i biznesmeni.

Lista towarów i technologii z zakazem eksportu do Rosji objęła 300 pozycji, w tym półprzewodniki, sprzęt do ochrony morskiej i lotniczej, sprzęt telekomunikacyjny, sprzęt służący łączności, sprzęt militarny, w tym broń, oprogramowanie, sprzęt do rafinacji ropy naftowej. Ponadto Japonia zamroziła aktywa Otkrytije Bank, Nowikombank, Sowcombank, VTB, Rossija Bank, Promswiaźbank i VEB.RF.

Czytaj także: Japonia protestuje przeciw stanowisku Rosji w sprawie traktatu pokojowego

tass.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply