Przywódcy państw G7 zapowiedzieli odcięcie Rosji od kluczowych usług i prowadzenie dalszych działań wobec rosyjskich banków. Przypomnijmy, że w wirtualnym spotkaniu liderów państw G7 brał udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Szefowie państw i rządów USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Japonii, Włoch, Francji i Niemiec rozmawiali w niedzielę w formie wideokonferencji. Zapowiedzieli odcięcie Rosji od kluczowych usług i prowadzenie dalszych działań wobec rosyjskich banków. Zapowiedzieli także kroki w celu odstępowania od uzależnienia od rosyjskiej energii, w tym importu ropy i dalszego izolowania Rosji – podaje agencja Reuters.

“Zobowiązujemy się do stopniowego zmniejszania naszej zależności od rosyjskiej energii, w tym poprzez stopniowe wycofywanie lub zakaz importu rosyjskiej ropy. Zapewnimy, że zrobimy to w sposób terminowy i uporządkowany” – napisali liderzy krajów G7 we wspólnym oświadczeniu. “Będziemy współpracować z naszymi partnerami, aby zapewnić stabilne i zrównoważone globalne dostawy energii oraz przystępne ceny dla konsumentów” – dodali.

Zapowiedziano także kontynuowanie działań przeciwko rosyjskim elitom finansowym i członkom ich rodzin, którzy popierają prezydenta Rosji w “jego wysiłkach militarnych i pozbawiają zasobów naród rosyjski” – Daily Mail cytuje oświadczenie.

W wirtualnym spotkaniu liderów państw G7 brał udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Przypomnijmy, że w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zaprezentowała szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji, proponując m.in. całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy w ciągu 6 miesięcy, a produktów ropopochodnych przed końcem roku. Restrykcje dotyczą także rosyjskich wojskowych, podejrzanych o zbrodnie wojenne, rosyjskich banków oraz nadawców rosyjskich mediów.

Szef dyplomacji UE Josep Borrell zapowiedział wcześniej, że szósty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji obejmie wycofanie „innych banków” rosyjskich z systemu transakcyjnego SWIFT.

Na początku marca br. Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Na liście znalazły się VTB, Otkrytije, Nowikom, Promsvyazbank, Rossiya, Sovcombank i VEB. Na liście nie znalazły się  Sbierbank (największy rosyjski bank) oraz Gazprombank. Jest to spowodowane faktem, że za ich pośrednictwem dokonywane są płatności za rosyjską ropę i gaz, które nadal kupują kraje członkowskie UE.

Zobacz także: Rosja wyprzedaje tankowce i gazowce z powodu sankcji

reuters.com / dailymail.co.uk / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply