Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, którzy brali udział w pracach nad wcześniejszą ustawą o TK powinni podać sie do dymisji – uważa Marek Jakubiak, polityk ruchu Kukiz’15 i przedsiębiorca.

Uważam, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, którzy brali udział w pracach na ustawą PO, powinni się podać do dymisji. Wysmażyli przecież ustawę, którą podważył Trybunał. Koledzy sędziowie ocenili negatywnie ich pracę– powiedział Jakubiak tygodnikowi “Wprost”.

Polityk próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego np. sędzia Rzepliński milczał, kiedy PO przyjmowała kontrowersyjną ustawę.

Może dlatego, że w tej nowelizacji zapisano również podwyżki dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego, sześciomiesięczne odprawy, otoczkę socjalną w postaci zwrotów ryczałtów mieszkaniowych? W sumie to jest kupa pieniędzy. Moje pytanie brzmi: czy sędzia Rzepliński milczał, bo miał interes, czy milczał, bo nie wiedział, co się dzieje? W obu przypadkach jest to dla niego kompromitujące. Zresztą, jak nie wiadomo, o co chodzi, to zwykle chodzi o pieniądze– powiedział Jakubiak.

“Wprost”/KRESY.PL

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. mopveljerzyjj
    mopveljerzyjj :

    Panie, wstydu sobie oszczędź i zrzeknij się członkostwa w Trybunale Konstytucyjnym, zanim zostaniesz stamtąd wywieziony na taczce ? Jedynie taką radę można dać Andrzejowi Rzeplińskiemu po skandalu, który z pełną świadomością wywołał. I mniej ważne jest, że skandal obnażył zaangażowanie polityczne Rzeplińskiego. Bardziej istotne jest to, że prezes Trybunału Konstytucyjnego i jego zastępca, sędzia Stanisław Biernat, brali udział w tworzeniu przepisów ustawy, które są niezgodne z konstytucją. Bo to przecież pod ich okiem 12 maja 2015 r. podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości poseł PO Robert Kropiwnicki wprowadził do projektu ustawy o TK bandycką poprawkę, która miała umożliwić Platformie i PSL?owi jedno: wybór pięciorga sędziów Trybunału z niczym nieuzasadnionym wyprzedzeniem ? na trzy miesiące przed zakończeniem kadencji. Rzeplińskiemu i Biernatowi, reprezentującym na posiedzeniu majestat TK, nie drgnęła powieka, gdy preparowano ten zapis w ustawie. Nie pisnęli, gdy opozycja alarmowała, że łamane są przepisy konstytucji. Jakie mają wobec tego kwalifikacje do tego, by orzekać w TK o zgodności jakichś ustaw z konstytucją, skoro sami stworzyli prawo z nią niezgodne? Rzepliński i Biernat po prostu muszą odejść. Sami albo na taczkach.

    • zefir
      zefir :

      “Jacku…”:Tak w temacie to art195 ust 3 Konstytucji RP jasno reguluje:”Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w okresie zajmowania stanowiska nie mogą (…) prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.Jednoznacznie dowiedziono,że sędziowie TK: Rzepliński,Biernat,Tuleja,taką działalność publiczną prowadzili przy okazji tworzenia i procedowania ustawy z dnia 25VI 2015r w porozumieniu z Bronkiem i posłami partyjnymi PO+PSL,olewając zakaz konstytucyjny.Teraz wychodzi na jaw,że oprócz interesu politycznego,mieli również interes osobisty /podwyżki,odprawy,ryczałty,itp/.Ci sędziowie okazali się więc zwykłymi szujami nadużywającymi urząd zaufania publicznego,zasługującymi na samo lub wymuszoną dymisję.Ich chciwość i pazerność nie znajduje bowiem uzasadnienia w ich godziwych zarobkach z krwawicy podatników.Zarabiają bowiem:prezes TK 6,2xśr krajowa;viceprezes TK 5,7x śr.krajowa,sędzia TK 5x śr krajowa.Pan Rzepliński demonstruje butę ,arogancję i ignorancję wszelkiej krytyki.Post “mopveljerzyj” to głos uzasadnionego oburzenia do którego wypada dołączyć.

      • jacek_poz
        jacek_poz :

        Nie zamierzam nikogo bronić. Nie przeszkadza mi to że sędziowie Trybunału mają taką czy inną pensję (to jest w końcu bardzo odpowiedzialne, eksponowane stanowisko). Mnie razi że każdy ciągnie w swoją stronę, zgadzam się np. że PO wcześniej niezgodnie z prawem mianowała sędziów (co ogłoszono też w wyroku Trybunału), jednak to samo robi teraz PIS próbując wprowadzić swoich, podporządkować sobie całkowicie Trybunał. Jeśli Trybunał ma pełnić spełniać jakąkolwiek funkcję to musi być instytucją niezależną, bezstronną, o dużym autorytecie. Działania PIS-u w żaden sposób do tego nie zmierzają.

        • zefir
          zefir :

          Aktualna konstytucja zabezpiecza Trybunałowi i jego sędziom nezależność,niezawisłość,wymóg apolityczności i bezstronności,jak też godziwość wynagrodzeń i formalny autorytet.Życie dowiodło jednak,że wiele zależy od cech ludzi tworzących TK i jego orzeczenia.Sprzeniewierzenie się w/w trójki sędziowskiej zakazowi konstytucyjnemu,dla mnie,dyskwalifikuje ich z tej funkcji.Nie ma jednak niezależnego mechanizmu prawnego umożliwjającego pozbawienie ich funkcji sędziów TK.Politycy? Wiadomo,że każda partia będzie ciągnąć w swą stronę,temu nie dziwię się,szczególnie wtedy gdy poprzednik chciał wyrolować następcę.Po to sędziowie mają 9-cio letnią kadencję i ok 3,7x śr krajowa wynagrodzenia w stanie spoczynku,by być bezstronnymi i nieprzekupnymi-wszystko zależy więc od nich samych,w tym ich autorytet.

    • jacek_poz
      jacek_poz :

      Ja też wiem że nie ma sensu z wami polemizować, jesteście zwolennikami PIS-u i bronicie swojej partii (chociaż dobrze wiecie że jest łamane prawo, ale dla was cel uświęca środki). Nie współczuję wam (po prosty taki macie światopogląd, wierzycie w to co piszecie).