W marcu urodziło się 27 tys. dzieci, najmniej od grudnia 2015 r. Przybyło też zgonów. Sytuacja demograficzna Polski jest z miesiąca na miesiąc coraz gorsza.

W najnowszym kwartalnym opracowaniu GUS o sytuacji społeczno-ekonomicznej w Polsce możemy znaleźć informacje o sytuacji demograficznej Polski – dane z każdym kolejnym miesiącem wyglądają tylko gorzej.

CZYTAJ TAKŻE: Około 100 milionów złotych kosztuje 500+ dla Ukraińców. To prawie czterokrotny wzrost w rok

Jak wskazuje ekonomista Rafał Mundry, w marcu tego roku urodziło się 27 tys. dzieci wobec 28,8 tys. w analogicznym okresie w 2019 r. Oznacza to, że tegoroczny marzec jest najsłabszym pod tym względem miesiącem od grudnia 2015 r. W ubiegłym miesiącu odnotowano także większą liczbę zgonów – 37 tys. wobec 34,1 tys. rok temu.

W końcu I kwartału ludność Polski liczyła 38,364 mln osób, czyli o ponad 29 tys. mniej niż przed rokiem oraz o blisko 19 tys. mniej niż w końcu 2019 r. Szacuje się, że saldo migracji zagranicznych na pobyt stały pozostało na poziomie sprzed roku.

Tempo ubytku rzeczywistego w I kwartale br., podobnie jak przed rokiem, wyniosło -0,05 proc., co oznacza, że na każde 10 tys. mieszkańców Polski ubyło 5 osób – informuje GUS.

Ze wstępnych danych wynika, że w okresie trzech pierwszych miesięcy br. zarejestrowano ok. 88 tys. urodzeń żywych. To prawie 3 tys. mniej niż analogicznym okresie ub. roku.

CZYTAJ TAKŻE: GUS: Wysoka liczba urodzeń, ale przyrost naturalny coraz bardziej na minusie – wrzesień 2019 r.

Przeczytaj również: GUS: Wyraźnie spada liczba urodzeń i ślubów. “To już tąpnięcie” – lipiec 2019 r.

Współczynnik urodzeń zmniejszył się w skali roku o 0,3 pkt i wyniósł 9,2‰. Liczba zgonów również uległa obniżeniu (o niespełna 2 tys.) i w I kwartale br. zarejestrowano ich ok. 108 tys. Ogólny współczynnik zgonów kształtował się na poziomie 11,3‰ i był o 0,1 pkt niższy niż przed rokiem.

Przyrost naturalny, czyli różnica między liczbą urodzeń żywych i zgonów ogółem, pozostał ujemny i wyniósł -20 tys.

Wedle GUS-u przeciętnie na każde 10 tys. ludności ubyło 21 osób wobec 20 przed rokiem, sytuacja więc sukcesywnie się pogarsza.

GUS poinformował także o ilości zawartych małżeństw. W I kwartale br. było ich ok 14 tys., czyli o prawie 1 tys. mniej niż przed rokiem, z czego prawie 1/4 stanowiły małżeństwa wyznaniowe. W stosunku do 16 tys. małżeństw orzeczono rozwód, to o ok. 2 tys. mniej niż przed rokiem. Separacja została orzeczona w stosunku do kolejnych ok. 0,3 tys. małżeństw – nieznacznie mniej niż przed rokiem.

Kresy.pl / GUS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply