W 2023 r. populacja Japonii spadała piętnasty rok z rzędu. Poprzedniego roku o ponad pół miliona osób. Postępuje starzenie się populacji a liczba urodzeń była rekordowo niska.
W ubiegłym roku liczba urodzeń w Japonii osiągnęła rekordowo niski poziom 730 tys.. Rekordową wartością, tyle rekordowo wysoka była również liczba zgonów, która wyniosła 1,58 miliona. Na dzień 1 stycznia 2024 r. populacja Japonii wynosiła 124,9 miliona. Przytaczająca te dane agencja informacyjna Associated Press pisze o niechęci młodych Japończyków do zawiązywania rodzin.
Dane opublikowane w środę przez japońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pokazały również, że cudzoziemcy stanowią już 3 proc. mieszkańców Japonii. Ich liczba wzrosła w ciągu zeszłego roku o 11 proc. i przekroczyła 3 miliony. Imigranci to przeważnie osoby w wieku produkcyjnym od 15 do 64 lat.
Badania pokazują, że młodsi Japończycy coraz bardziej niechętnie zawierają związek małżeński lub mają dzieci, negatywnie oceniając perspektywy na rynku pracy, zniechęceni wysokimi kosztami życia – które rosną w szybszym tempie niż pensje – oraz kulturą korporacyjną panującą w kraju, która nie oszczędza również kobiet, które zdecydowały się na podjęcie pracy, wbrew tradycyjnemu modelowi.
Rząd Japonii przeznaczył 5,3 biliona jenów, równowartość 34 miliardów dolarów, w ramach budżetu na 2024 rok na finansowanie zachęt dla młodych par do posiadania większej liczby dzieci, takich jak zwiększenie dotacji na opiekę nad dziećmi i edukację, podała Associated Press.
Eksperci twierdzą, że środki te są w dużej mierze przeznaczone dla małżeństw, które planują mieć lub już mają dzieci, nie oddziałują natomiast na rosnącą liczbę młodych ludzi niechętnych do zawarcia związku małżeńskiego.
Czytaj także: Demografia w Polsce jest gorsza niż pokazują “suche” liczby. Cudzoziemki urodziły w Polsce ponad 5 proc. dzieci w 2023 roku
apnews.com/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!