Władze Iranu poparły w niedzielę wszechstronny i wieloletni plan współpracy z Chinami. Perspektywa czasowa planu sięga ćwierćwiecza.

W niedzielę rząd Iranu obradował pod przewodnictwem prezydenta kraju Hasan Rowhaniego nad projektem umowy o wszechstronnej współpracy z Chińską Republiką Ludową.  Jak podała irańska agencja informacyjna Mehr, gabinet zaakceptował projekt umowy dzięki czemu będzie ona mogła trafić do parlamentu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prezydent Rowhani mówił o związkach swojego państwa z Chinami, „które przejawiały się na różnych kulturalnych, ekonomicznych i politycznych płaszczyznach”. Jednak podkreślił, że obecnie relacje z Pekinem nabierają dla Teheranu „strategicznego znaczenia”. „Rozwój strategicznego udziału dwóch krajów w regionalnych i międzynarodowych relacjach w modelu win-win jest głównym i podstawowym celem tego długoterminowego planu” – powiedział o projekcie umowy Rowhani.

Jak opisuje Mehr umowa kładzie duży nacisk na inwestycje infrastrukturalne w związku z tym, że Iran odgrywa ważną rolę w wielkim projekcie Pasa i drogi czyli wielkich magistrali transportowych przez masy lądowe Eurazji. Iran, podobnie jak Pakistan, ma zapewnić wyjście magistrali nazywanych również „nowym jedwabnym szlakiem” na wybrzeże Oceanu Indyjskiego. Irańczycy spodziewają się jednak, że umowa przyciągnie chińskie inwestycje także w sektorach telekomunikacyjnym, informatycznym, przemyśle produkcyjnym i turystyce. Inwestycje z Chin są w perspektywie Irańczyków bardzo ważne, ponieważ sankcje nałożone na ich państwo jednostronnie przez USA znacząco utrudniły im pozyskiwanie kapitału na światowych rynkach finansowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Najbardziej dotkliwy cios USA stanowi jednak dla Iranu obłożenie sankcjami handlu ropą z tego państwa. Pod tym względem ChRL pozostaje dla Teheranu kluczowym partnerem importującym znaczne ilości irańskiej ropy. Rowhani wyraził nadzieję na rozszerzenie współpracy dwustronnej w dziedzinie energetycznej.

Czytaj także: Cios w strategię Waszyngtonu – Chińczycy planują wielkie inwestycje w Iranie

en.mehrnews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz