Rosyjskie środki masowego przekazu podają, że na Placu Łubiańskim w Moskwie pod siedzibą Federalnej Służby Bezpieczeństwa doszło do niesankcjonowanego protestu.

Jak podaje portal MBH Media pod siedzibą FSB zatrzymano w poniedziałek co najmniej 14 osób. Brały one udział w niesankcjonowanym proteście przeciwko wyrokom jakie zapadły w wyniku procesu sądowego przeprowadzonego w tak zwanej “sprawie Sieci”. 10 lutego Nadwołżański Okręgowy Sąd Wojskowy skazał na wysokie kary pozbawienia wolności siedmiu anarchistów z Penzy i Petersburga. Młodzi ludzie oskarżeni o stworzenie grup zbrojnych i przygotowywanie ataków terrorystycznych usłyszeli wyroki pozbawienia wolności od 6 do 18 lat. Wśród opozycyjnych środowisk i mediów wyrok jest podważany jako sfabrykowany w ramach politycznie motywowanego procesu.

W poniedziałek kolejne wyroki – 5,5 oraz 7 lat pozbawienia wolności usłyszeli kolejni oskarżeni w “sprawie Sieci”. Tego samego dnia pod gmachem Zarządu i jednego z wydziałów Federalnej Służby Bezpieczeństwa, która prowadziła postępowanie w tej sprawie, pojawiła się grupa młodych ludzi z organizacji “Społeczeństwo Obywatelskie”. Chcieli zaprotestować przeciwko działaniom specsłużby i wyrokom jakie zapadły w procesie uważanym przez nich za polityczny.

Niektórzy z zebranych na Placu Łubiańskim trzymali plansze z napisami wyrażającymi krytykę wobec działań FSB i sądu. Szybko zostali oni wyłapani przez funkcjonariuszy. Według oświadczenia rzecznika prasowego “Społeczeństwa Obywatelskiego” Jegora Iliuszkina zatrzymano między innymi aktywistów organizacji: Timofieja Oriechowa, Arinę Kisielową, Milę Ziemcową, Dmitrija Szabana, Murata Muszaewa, Dmitrija Łucenką, a także Walentinę Wakulenkę, która nie należy do organizacji.

 

Czytaj także: Podpułkownik rosyjskiej policji aresztowany za współpracę z ukraińskim wywiadem

mbk-news.appspot.com/tvrain.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply