Chińczycy planują wielkie inwestycje w sektor naftowy Iranu, który obecnie osłabiany jest przez amerykańskie sankcje.

Chińczycy planują wyłożyć nawet 270 mld dolarów by zainwestować je Iranie, podaje za “Petroleum Magazine” portal Middle East Monitor. Media powołują się na anonimowego wysokiego urzędnika irańskiego Ministerstwa Ropy Naftowej według którego umowa w sprawie chińskich inwestycji podpisana została w czasie sierpniowej wizyty irańskiego ministra spraw zagranicznych, Mohammada Dżarafa Zawida w Pekinie.

Na sam sektor wydobycia ropy naftowej Chińczycy chcą przeznaczyć 120 mld dol. Zostaną one wydane na rozwój infrastruktury wydobywczej na irańskich polach naftowych. Jednak chińskie środki mają być inwestowane także w sektor wydobycia gazu ziemnego. Proces inwestycji jest rozłożony na pięć lat.

W zamian za swoje zaangażowanie finansowe chińskie korporacje uzyskają pierwszeństwo we współpracy przy nowych projektach wydobycia i przerobu ropy naftowej lub gazu. Chiny będą też mogły pozyskiwać od Iranu te surowce oraz produkty powstające z ich przerobu po obniżonych cenach. Transakcje takie nie będą rozliczane w dolarach amerykańskich. Według cytowanego w artykule źródła, Chińczycy są gotowi nabywać łącznie 32 proc. wydobywanych w Iranie ropy i gazu oraz produkowanych z nich paliw.

Na podstawie porozumienia Chińczycy mieli też uzyskać prawo do rozmieszczenia w Iranie 5 tys. funkcjonariuszy swoich służb bezpieczeństwa, którzy będą mieli za zadanie zabezpieczać inwestycje na miejscu.

Porozumienie oznacza dla Chin uzyskanie silnej pozycji w państwie, które może zaspokoić popyt tego państwa na surowce energetyczne. Chińczycy od dawna planowali włączenie Iranu do swojego projektu rozwoju lądowych szlaków handlowych i transportowych ujętych w haśle “Pasa i drogi”. Iran może natomiast uzyskać dostęp do zagranicznych pieniędzy i zapobiec dekapitalizacji i regresowi swojego przemysłu wydobywczego, odgrywającego ważną rolę w całej irańskiej gospodarce. Obecnie znalazł się on w kryzysie z powodu amerykańskich sankcji odcinających Irańczyków od inwestorów i handlowych kooperantów. Także Polska wycofała się pod naciskiem Amerykanów z kupowania irańskiej ropy.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply