Marsz homoseksualistów w Bośni i Hercegowinie

W niedzielę w stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewie przeszedł marsz środowisk homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych.

W niedzielę bośniacka policja wyłączyła z ruchu ulicę Tito, tak aby mogli po niej przemaszerować homoseksualiści, biseksualiści i transseksualiści oraz ich sympatycy. Od rana centrum zostało obstawione przez licznych funkcjonariuszy w związku z dużymi kontrowersjami jakie wywołała w mieście oraz całej Bośni i Hercegowinie inicjatywa środowisk LGBT. Funkcjonariusze sprawdzali trasę zapowiadanego marszu między innymi pod kątem podłożenia ładunków wybuchowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jeszcze w sobotę odbył się Marsz Tradycyjnej Rodziny gromadzący  osoby sprzeciwiające się pochodowi środowisk LGBT. Zgromadził on kilkaset osób, które maszerowały trzymając tabliczki przekonujące, że tylko związek kobiety i mężczyzny można uznać za rodzinę.

Marsz LGBT ruszył w niedzielę o godz. 12. spod pomnika upamiętniających żołnierzy poległych w czasie drugiej wojny światowej i skierował się ulicą Tito w kierunku siedziby bośniackiego parlamentu. Radio Wolna Europa obliczyło jego uczestników na około tysiąca. Podobna była liczba osłaniających paradę policjantów.

Pochód otwierał transparent z napisem „Chcemy wyjść”. Napis ten został wykonany zarówno alfabetem łacińskim jak i serbskim odpowiednikiem. Maszerujący trzymali w rękach tęczowe flagi. Co ciekawe skandowali też hasło z czasów titoizmu – „Śmierć faszyzmowi, wolność ludziom”. W paradzie homoseksualistów wziął udział ambasador Wielkiej Brytanii w Sarajewie. Swój udział zapowiadał także szef amerykańskiej placówki dyplomatycznej w tym państwie.

Niedzielny marsz był pierwszą tego typu imprezą w Bośni i Hercegowinie. Imprezy homoseksualistów były już organizowane w stolicy tego kraju w 2008 i 2014 r. Zostały one wówczas zaatakowane przez przeciwników i to zarówno przez dominujących w mieście muzułmanów jaki prawosławnych oraz katolików.

Czytaj także: Ambasador USA skrytykowała inicjatywę „Gazety Polskiej” wymierzoną w ruch LGBT

sarajevotimes.com/rferl.org/nczas.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz