Minister spraw zagranicznych, Péter Szijjártó goszcząc na Forum Ekonomicznym w Krynicy krytycznie ocenił politykę państw zachodnioeuropejskich wobec naszego regionu.

Relacje węgierskich środków masowego przekazu z krynickiego forum opisuje portal Interia. Dziennik “Magyar Hírlap” sympatyzujący z rządem Viktora Orbána przytacza poglądy wyrażone na konferencji przez szefa węgierskiej dyplomacji – “Wprowadzenie w życie lansowanej przez państwa zachodnie harmonizacji podatkowej zniszczyłoby konkurencyjność regionu i doprowadziłoby do wzrostu podatków na Węgrzech”. Przypomina, że Szijjártó obiecał walkę z tego rodzaju koncepcjami wysuwanymi przez niektórych polityków w państwach zachodnioeuropejskich.

Węgierski polityk uznał, że dzięki niższym podatkom i reformom, to właśnie nowe państwa Unii Europejskiej stają się jej motorem gospodarczym. Dlatego za tak groźne uważa pomysły ujednolicenia danin w skali całej UE.

Szijjártó podkreślił swoje zadowolenie z tego, że lotnisko w Budapeszcie stało się drugą co do ważności bazą polskich linii lotniczych LOT. Uznał, że będzie to sprzyjać coraz lepszemu skomunikowaniu regionu Europy Środkowej. Wyliczał, że LOT jeszcze w bieżącym miesiącu uruchomi regularne połączenia między węgierską stolicą a koreańskim Seulem, a planowane są także rejsy z Budapesztu do  Pragi, Stuttgartu, Belgradu i Sofii.

“Zaostrza się konflikt między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, a tymczasem Unia Europejska nie jest w stanie przeistoczyć się w samodzielny biegun w polityce światowej” – tak podsumował Forum w Krynicy dziennik “Magyar Nemzet”, podkreślający, że większość uczestników obrad zgodna była co do tego, że UE nie stanowi aktora polityki międzynarodowej porównywalnego z dwoma supermocarstwami. Jako “wojowniczą” określił retorykę Szijjártó opozycyjny dziennik “Népszava”.

Czytaj także: Rządząca Węgrami koalicja nadal z poparciem ponad połowy elektoratu

interia.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply