Ambasador Indonezji w Moskwie ujawnił, że między dwoma państwami toczą się rozmowy o odejściu od dolara w rozliczeniach wzajemnych.

Ambasador Jose Tavares mówił o tym w kuluarach Wschodniego Forum Ekonomicznego odbywającego się we Władywostoku od 5 września, które kończy się w czwartek. Dyplomata stwierdził, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje, ani nie wdrożono konkretnych mechanizmów, trwają dopiero konsultacje w sprawie rozliczania handlu dwustronnego w walutach narodowych Indonezji i Rosji.

“Między dwoma krajami zostały nawiązane kontakty. Istnieją mechanizmy bankowe, mechanizmy finansowe. Trwają prace nad tym. Eksperci z dziedziny bankowości i finansów planują spotkania, na których omawiane będą kwestie wzajemnych rozliczeń w walutach krajowych. Oczywiście zajmie to trochę czasu” – słowa Tavaresa zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti.

Tavares dodał, że obecnie Indonezja ma podobne umowy z Chinami, Japonią i Tajlandią oraz wyraził nadzieję, że Rosja zostanie dodana do tej listy.

Według ambasadora w ciągu roku obroty handlowe między Rosją i Indonezją wzrosły o 42 proc. i wyniosły ponad 3 mld dolarów. Dodał jednocześnie, że liczby te nie wyczerpują pełnego potencjału relacji handlowych między Rosją a Indonezją.

 

Wcześniej Kreml informował o planach stopniowego przejścia na rozliczenia w walutach narodowych, ponieważ dolar przestał być wiarygodną walutą rozliczeniową. Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow podkreślił, że wiele krajów podziela ten punkt widzenia.

Rozmowy z Indonezyjczykami wpisują się w strategię nakreśloną przez prezydenta Władimira Putina minimalizowania roli dolara w funkcjonowaniu rosyjskich podmiotów gospodarczych i handlu światowym. Działania na rzecz tego stały się Rosji jeszcze bardziej potrzebne w obliczu odcięcia jej od wielu mechanizmów zachodniego systemu finansowego w ramach sankcji nałożonych na nią po inwazji na Ukrainę.

Rosjanie odchodzą od amerykańskiej waluty również na rynku wewnętrznym. We wtorek największy bank Rosji – Sbierbank ogłosił, że będzie udzielał kredytów w juanach – walucie Chin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Pozycja dolara jako globalnej waluty rozliczeniowej umożliwia USA łatwe finansowanie swoich długów. Znaczny popyt na amerykańskie papiery skarbowe sprawia, że ich rentowność jest niewielka, a Amerykanie mogą ich emitować proporcjonalnie znacznie więcej niż inne kraje świata, podobnie zresztą jak samych dolarów, których ogólna wartość zdecydowanie przekracza już wartość dóbr produkowanych przez amerykańską gospodarkę. Tym samym pozycja dolara jest fundamentem siły amerykańskiej gospodarki i finansów publicznych.

Część komentatorów polityki międzynarodowej zaznacza, że atak na Irak w 2003 roku poprzedzony był deklaracjami przywódcy tego państwa Saddama Husajna o odejściu od dolara w rozliczeniach handlu iracką ropą. Także Muammar Kaddafi zapowiadał przed swoim obaleniem ustanowienie opartej na złocie waluty.

ria.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply