W samobójczych atakach bombowych na trzy kościoły w indonezyjskim mieście Surabaja w niedzielę rano zginęło co najmniej dziewięć osób, a 40 zostało rannych.

Surabaja to drugie co do wielkości miasto Indonezji położone we wschodniej części wyspy Jawa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3747.49 PLN    (17.03%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rzecznik policji Frans Barung Mangera poinformował, zaatakowano trzy kościoły. Pierwszym zaatakowany celem był rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Marii Panny, w którym śmierć poniosły cztery osoby, w tym zamachowiec. Kolejna eksplozja, w której zginęły dwie osoby, miała miejsce kilka minut później w kościele Diponegoro. Następne dwie zginęły w wybuchu w kościele Pantekosta – poinformował rzecznik. Dodał, że dziewiąta osoba zmarła w szpitalu. Pośród 40 rannych jest dwóch policjantów.

Ataki zostały przeprowadzone niedługo potem jak policja stłumiła zamieszki w jednym z zakładów penitencjarnych w pobliżu Dżakarty, w których śmierć poniosło pięć osób. Do wszczęcia zamieszek przyznało się wtedy tzw. Państwo Islamskie (ISIS).

Niedzielne ataki miały miejsce kilka dni przed rozpoczęciem ramadanu, świętego miesiąca muzułmanów.

ZOBACZ TAKŻE: Muzułmańskie partie w Indonezji chcą wprowadzić zakaz spożywania alkoholu

Seria ataków na kościoły w Surabai była prawdopodobnie dziełem organizacji Jemaah Ansharut Daulah (JAD), która podporządkowała się ISIS – powiedział rzecznik indonezyjskich służb wywiadowczych Wawan Purwanto w telewizji Metro.

Władze Indonezji wypowiedziały wojnę z dżihadystom po tym jak związani z Al-Kaidą zamachowcy przeprowadzili w 2002 r. serii ataków bombowych na popularnej wśród turystów wyspie Bali zabijając 202 osoby.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz