Na odbywającym się w stolicy Indii szczycie G20 ogłoszono inicjatywę “Gospodarczy korytarz Indie-Bliski Wschód-Europa”.

Projekt, w który mają być zaangażowane także Stany Zjednoczone zakładają integrację sieci transportu kolejowego i morskiego w celu stymulowania rozwoju gospodarczego wschodzącego rynku jakim są Indie, z bliskowschodnim zagłębiem ropy i kapitału oraz wielkim rynkiem Europy. Fakt udziału Waszyngtonu w inicjatywie skłania niektórych komentatorów do określenia jej jako wizji konkurencyjnej wobec konceptu “Pasa i szlaku” ogłoszonego przez przywódcę Chin przed dekadą.

Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że nowa idea odzwierciedla wizję Joe Bidena dotyczącą „dalekosiężnych inwestycji”, które wynikają z „skutecznego przywództwa amerykańskiego” i chęci angażowania innych narodów jako partnerów, zrelacjonowała w sobotę Al Jazeera.

Powiedział, że ulepszona w ramach nowego projektu infrastruktura pobudzi wzrost gospodarczy, pomoże zbliżyć kraje Bliskiego Wschodu i uczynić ten region ośrodkiem działalności gospodarczej, a nie „źródłem wyzwań, konfliktów lub kryzysów”, jak miało to miejsce w najnowszej historii.

Biden stara się przeciwdziałać wzrostowi znaczenia Chin w ramach inicjatywy “Pasa i szlaku” , przedstawiając Waszyngton jako alternatywnego partnera i inwestora dla krajów rozwijających się w ramach grupy G20. „To wielka sprawa. To naprawdę wielka sprawa” – skomentował sam amerykański prezydent.

Przywódcy obecni na szczycie G20 już ogłosili inicjatywę jako “historyczną” i “przełomową” jednak korespondentka Al Jazeery podkreśliła, że teraz brak dokładniejszych informacji na temat tego, jak miałaby realizowana.

Saudyjska telewizja Al Ekhbariya TV zacytowała wypowiedź następcy tronu Arabii Saudyjskiej Mohammeda bin Salmana, który powiedział na szczycie, że nowy projekt obejmie magistrale energetyczne, ale też do przesyłu wodoru oraz nowe linie kolejowe.

Porozumienie przyniesie korzyści krajom regionu o niskich i średnich dochodach oraz umożliwi odegranie przez Bliski Wschód kluczowej roli w światowym handlu, zapewniał dziennikarzy Jon Finer, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA, który przebywał w Nowym Delhi.

Protokół ustaleń w sprawie inicjatywy podpisany został przez przedstawicieli Unii Europejskiej, Indii, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Stanów Zjednoczonych i innych państw G20.

Czytaj także: Nowy jedwabny szlak omija Rosję i Polskę 

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply