GUS: wzrost płac w Polsce wreszcie przyspieszył

Średnia płaca obliczana przez GUS wzrosła w październiku aż o 7,4 proc. Eksperci nie spodziewali się tak dobrego wyniku.

Główny Urząd Statystyczny podał wysokość przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w październiku br. Wyniosła ona 4574,4 zł brutto, co oznacza wzrost o 7,4 proc. w ujęciu rok do roku. Jak zauważa Business Insider Polska, jest to wynik najlepszy od 8 lat. Najśmielsze prognozy mówiły o wzroście na poziomie 7,1 proc. a wśród ekspertów panowała zgodna opinia, że płace mogą wzrosnąć o około 6,5 proc.

Według Business Insidera presja płacowa zaczęła w końcu w Polsce narastać z powodu przyspieszającej gospodarki i jednoczesnego braku rąk do pracy. Nie mogąc znaleźć pracowników firmy decydują się na kuszenie ich wyższymi zarobkami. Jak zauważyli specjaliści mBanku, najszybszy wzrost dotyczy obecnie wynagrodzeń pracowników najniżej wykwalifikowanych.

W 2017 r. dynamika płac wrzuciła kolejny bieg i obecnie skala tego przyspieszenia niemal całkowicie wyrównuje straty, jakie płace realne i realny fundusz płac poniosły w wyniku wzrostu inflacji na przełomie 2016 i 2017 r. Oczekiwania jakiegokolwiek istotnego spowolnienia konsumpcji prywatnej są w tych warunkach naszym zdaniem całkowicie nietrafione. – cytuje ich opinię Business Insider.

Przypomnijmy, że średnie wynagrodzenie obliczane przez GUS nie bierze pod uwagę zarobków osób pracujących w firmach zatrudniających do 9 osób, czyli około 60 proc. wszystkich pracowników. Pracujący w małych firmach zazwyczaj zarabiają mniej od pracowników firm średnich i dużych, przez co średnia GUS jest zawyżona.

Wzrost poziomu wynagrodzeń oznacza większe koszty dla pracodawców, jednak zdaniem części ekspertów może to dać efekt modernizacyjny. Pracodawcy poddani większej presji płacowej mogą zostać przez to zmuszeni np. do zwiększania wydajności pracy poprzez wprowadzanie innowacji, lepszą organizację pracy, szkolenia pracowników, automatyzację czy robotyzację.

PRZECZYTAJ: Bez wyższych płac Polska pozostanie montownią i call-center Europy – ekspert

W pierwszej połowie roku Narodowy Bank Polski wskazywał, że wzrost wynagrodzeń w Polsce był hamowany przez napływ imigrantów zarobkowych.

Kresy.pl / Business Insider

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply