Najnowsze dane dotyczące chińskiego wywozu morskiego pokazują, że gospodarka Chińskiej Republiki Ludowej odbija się już od zapaści spowodowanej przez epidemię koronawirusa.

Epidemia koronawirusa SARS COVID-19 pod koniec stycznia przybrała w ChRL taki rozmiary, że władze zostały zmuszone do zatrzymania większość aktywności gospodarczej w prowincji Hubei, gdzie zaraza wybuchła i izolowania regionu. Także w innych regionach Chin zastosowano środki blokujące gospodarkę. Dopiero w marcu władze zaczęły znosić obostrzenia. Doprowadziło to do tak znacznego spowolnienia tak że gospodarce tej po raz pierwszy od ponad 40 lat grozi recesja. Jednak najnowsze dane dotyczące wywozu morskiego mogą świadczyć, że gospodarka ta wraca już do pełnej operatywności.

Według danych z kwietnia na temat wartości ładunków odprawionych w chińskich portach wysłano ich na łączną masę 1,19 mld ton. Oznacza to wzrost wywozu morskiego o 4,1 proc. w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego, jak podało Ministerstwo Transportu ChRL. Oznacza to odbicie po kiepskim dla transportu marcu kiedy to wywóz z portów był niższy o 2,4 proc. w stosunku rocznym.

Jeśli jednak podsumować cały okres pierwszych czerech miesięcy bieżącego roku to okaże się, że chińska gospodarka jeszcze nie nadrobiła strat spowodowanych przez koronawirusa. W okresie tym wysłano z chińskich portów o 2,3 proc. mniej towarów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – poinformowała w niedzielę agencja Xinhua.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6328.82 PLN    (28.76%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Czytaj także: Merkel wzywa do uznania aspiracji Chin i współpracy z nimi

xinuanet.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz