Poziom zaufania społecznego do prezydenta Władimira Putina w Rosji spadł pod koniec maja do 25 proc. Miesiąc wcześniej wynosił 28 proc. – informuje Centrum Lewady.

Poziom społecznego zaufania względem prezydenta Władimira Putina spadł w Rosji pod koniec maja do 25 proc. W kwietniu wynosił 28 proc. – wynika z badań ośrodka Centrum Lewady. Wyniki zostały zaprezentowane w piątek.

Respondenci odpowiadali w czasie badania na pytanie, do którego polityka mają największe zaufanie. Było to pytanie otwarte. Badani mogli wymienić 5-6 nazwisk.

Władimira Putina wymieniało najwięcej badanych, lecz nadal jedynie 25 proc. Na drugim miejscu znalazł się minister obrony Federacji Rosyjskiej Sergiej Szojgu. Uzyskał 14 proc.

Na kolejnych miejscach znaleźli się premier Michaił Miszustin – uzyskał 11 proc., oraz Władimir Żyrinowski – 10 proc.

16 proc. respondentów oświadczyło, że nie ufa nikomu. 33 proc. nie miało zdania w tej kwestii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Dla porównania, badania Centrum Lewady z listopada 2017 roku sugerowały, że Władimirowi Putinowi ufa 59 proc. społeczeństwa. W ciągu ostatnich lat obserwowany jest spadek zaufania społecznego do prezydenta Rosji. Jak pisaliśmy, jeszcze w styczniu bieżącego roku wynosiło ono 35 proc.

Czytamy także, że największe zaufanie względem prezydenta Rosji wykazują emeryci, kobiety w wieku powyżej 55 lat, kierownicy i dyrektorzy.

Badanie zostało przeprowadzone w okresie 22-24 maja na grupie reprezentatywnej 1623 osób. Margines błędu wynosi maksymalnie 2,4 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PAP podaje, że zupełnie inne wskaźniki poparcia wynikają z badań Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), które zostały opublikowane w piątek. Z sondażu WCIOM wynika, że działalność prezydenta Rosji akceptuje 68,9 proc. Rosjan. W tym przypadku zadawane było pytanie zamknięte (inaczej niż w badaniu Centrum Lewady), które brzmiało: „Czy ogółem akceptuje Pan/Pani działalność Władimira Putina, czy też nie?”.

Wskaźniki poparcia dla prezydenta Rosji są zwykle wyższe przy pytaniach zamkniętych.

levada.ru / pap / fakty.interia.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz