W niedzielę wieczorem siły zbrojne Azerbejdżanu opublikowały nagrania, z których wynika, że w trakcie ostatnich walk zniszczono co najmniej kilka, należących do wojsk Armenii, zestawów przeciwlotniczych Osa.

Nagrania przedstawiają zniszczenie co najmniej kilku zestawów przeciwlotniczych typu Osa. Wcześniej azerska armia informowała o zniszczeniu nawet dwunastu Os. Wspomniane doniesienia są trudne do weryfikacji.

Przeciwlotnicze systemy Osa są używane od dawna w czasie walk w Górskim Karabachu. W trakcie ostatniego nasilenia walk jak i wcześniej, strona armeńska miała wykorzystać je do niszczenia bezzałogowych statków powietrznych, które były wykorzystywane przez siły zbrojne Azerbejdżanu.

Tym razem doszło do ich zniszczenia. Zdaniem eksperta lotniczego Babaka Taghavee, do zniszczenia tych zestawów użyte zostały bezzałogowce Bayraktar TB2.

Drony tego rodzaju były używane wcześniej w czasie walk w Syrii i w Libii. Były używane przeciwko bardziej zaawansowanym rosyjskim systemom Pancyr-S1. Strona azerbejdżańska informowała o chęci pozyskania sprzętu tego rodzaju kilka miesięcy temu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Udane testy ogniowe zmodernizowanej białoruskiej “Osy” [+VIDEO/+FOTO]

Doświadczenia związane z walkami w Górskim Karabachu, a także przykłady innych konfliktów zbrojnych, które rozgrywały się w ostatnich miesiącach i latach pokazują, że w przypadku odpowiednich warunków bezzałogowe systemy powietrzne mogą stanowić duże zagrożenie dla jednostek lądowych (nawet w przypadku gdy te ostatnie dysponują pewnymi zdolnościami obrony przeciwlotniczej).

Mogą być one używane z założeniem ponoszenia pewnych strat z racji, że są szybko zastępowane bez konieczności ponownego, długotrwałego szkolenia personelu. Nie można tego powiedzieć o samolotach załogowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Najcięższe od 2016 roku walki między siłami Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach rozpoczęły się w niedzielę. Starcia są podsycane obawami o stabilność na Kaukazie Południowym.

Azerbejdżan oskarżył w niedzielę Armenię o intensywne ostrzeliwanie pozycji azerbejdżańskiej armii. Z kolei Armenia poinformowała o ofensywie azerbejdżańskich sił zbrojnych w Górskim Karabachu i ostrzale miejscowości w tej republice, w tym jej stolicy – Stepanakertu. Obie strony poinformowały o zabitych i rannych, w tym wśród ludności cywilnej. Władze Armenii wprowadziły stan wojenny, podobną decyzję podjęły władze Republiki Arcachu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W poniedziałek przed południem prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew ogłosił częściową mobilizację. Tekst stosownego rozporządzenia prezydenta został już opublikowany na jego oficjalnej stronie internetowej.

Zobacz także: Papież Franciszek wzywa do przystąpienia do negocjacji między Armenią a Azerbejdżanem

youtube.com / twitter.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply