W niedzielę wieczorem siły zbrojne Azerbejdżanu opublikowały nagrania, z których wynika, że w trakcie ostatnich walk zniszczono co najmniej kilka, należących do wojsk Armenii, zestawów przeciwlotniczych Osa.

Nagrania przedstawiają zniszczenie co najmniej kilku zestawów przeciwlotniczych typu Osa. Wcześniej azerska armia informowała o zniszczeniu nawet dwunastu Os. Wspomniane doniesienia są trudne do weryfikacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przeciwlotnicze systemy Osa są używane od dawna w czasie walk w Górskim Karabachu. W trakcie ostatniego nasilenia walk jak i wcześniej, strona armeńska miała wykorzystać je do niszczenia bezzałogowych statków powietrznych, które były wykorzystywane przez siły zbrojne Azerbejdżanu.

Tym razem doszło do ich zniszczenia. Zdaniem eksperta lotniczego Babaka Taghavee, do zniszczenia tych zestawów użyte zostały bezzałogowce Bayraktar TB2.

Drony tego rodzaju były używane wcześniej w czasie walk w Syrii i w Libii. Były używane przeciwko bardziej zaawansowanym rosyjskim systemom Pancyr-S1. Strona azerbejdżańska informowała o chęci pozyskania sprzętu tego rodzaju kilka miesięcy temu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Udane testy ogniowe zmodernizowanej białoruskiej „Osy” [+VIDEO/+FOTO]

Doświadczenia związane z walkami w Górskim Karabachu, a także przykłady innych konfliktów zbrojnych, które rozgrywały się w ostatnich miesiącach i latach pokazują, że w przypadku odpowiednich warunków bezzałogowe systemy powietrzne mogą stanowić duże zagrożenie dla jednostek lądowych (nawet w przypadku gdy te ostatnie dysponują pewnymi zdolnościami obrony przeciwlotniczej).

Mogą być one używane z założeniem ponoszenia pewnych strat z racji, że są szybko zastępowane bez konieczności ponownego, długotrwałego szkolenia personelu. Nie można tego powiedzieć o samolotach załogowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Najcięższe od 2016 roku walki między siłami Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach rozpoczęły się w niedzielę. Starcia są podsycane obawami o stabilność na Kaukazie Południowym.

Azerbejdżan oskarżył w niedzielę Armenię o intensywne ostrzeliwanie pozycji azerbejdżańskiej armii. Z kolei Armenia poinformowała o ofensywie azerbejdżańskich sił zbrojnych w Górskim Karabachu i ostrzale miejscowości w tej republice, w tym jej stolicy – Stepanakertu. Obie strony poinformowały o zabitych i rannych, w tym wśród ludności cywilnej. Władze Armenii wprowadziły stan wojenny, podobną decyzję podjęły władze Republiki Arcachu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W poniedziałek przed południem prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew ogłosił częściową mobilizację. Tekst stosownego rozporządzenia prezydenta został już opublikowany na jego oficjalnej stronie internetowej.

Zobacz także: Papież Franciszek wzywa do przystąpienia do negocjacji między Armenią a Azerbejdżanem

youtube.com / twitter.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz