W poniedziałek miliarder George Soros przekonywał, że chiński prezydent Xi Jinping jest „największym zagrożeniem, przed jakim stoją dziś otwarte społeczeństwa” i powiedział, że rozwój wielkich firm technologicznych „zaostrzył konflikt” między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Jak poinformował portal Fox Business w poniedziałek miliarder George Soros przekonywał, że chiński prezydent Xi Jinping jest „największym zagrożeniem, przed jakim stoją dziś otwarte społeczeństwa” i powiedział, że rozwój wielkich firm technologicznych „zaostrzył konflikt” między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Soros znany ze swojego poparcia dla liberalnych spraw i polityków, wygłosił uwagi na otwarciu panelu Hoover Institution w poniedziałek wieczorem, zaczynając od nazwania 2022 roku „krytycznym rokiem w historii świata”.

„Za kilka dni Chiny – najpotężniejsze autorytarne państwo na świecie – zaczną być gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich i podobnie jak Niemcy w 1936 r., spróbują wykorzystać spektakl do osiągnięcia propagandowego zwycięstwa w swoim systemie ścisłej kontroli” – powiedział Soros. „Zbliżamy się do ważnych decyzji, które określą kierunek, w którym zmierza świat”.

Soros zauważył, że w październiku Chiny zdecydują, czy prezydent Xi Jinping powinien otrzymać trzecią kadencję jako sekretarz generalny partii, a Stany Zjednoczone przeprowadzą „kluczowe wybory w listopadzie”.

„W otwartym społeczeństwie rolą państwa jest ochrona wolności jednostki” – powiedział Soros. „W zamkniętym społeczeństwie rolą jednostki jest służenie władcom państwa”.

Jak informowaliśmy w przededniu wizyty prezydenta Rosji w Chińskiej Republice Ludowej opublikowany został artykuł Putina, w którym ocenił on relacje dwóch państw. Pisząc o rozpoczynających się w piątek Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie Putin wyraźnie skrytykował inicjatywę USA i ich sojuszników bojkotu ceremonii otwarcia zawodów konstatując – “Niestety, ostatnio nasiliły się próby ze strony wielu krajów upolitycznienia sportu ze względu na ich egoistyczne interesy. Jest to z gruntu błędne i sprzeczne z samym duchem i zasadami Karty Olimpijskiej”.

“Nasi chińscy przyjaciele wykonali ogromną pracę, aby dobrze przygotować się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. Jestem przekonany, że bogate doświadczenie Chin w doskonałej organizacji reprezentacyjnych zawodów międzynarodowych umożliwi organizację tego światowego święta sportu na najwyższym poziomie” – ocenił Putin, dodając – “Życzę rosyjskim i chińskim zespołom imponujących wyników i nowych rekordów!”.

Prezydent Rosji zakończył swój artykuł zwracając się do wszystkich mieszkańców ChRL – “Przesyłam moje najserdeczniejsze gratulacje przyjaznym mieszkańcom Chin z okazji Święta Wiosny, które wyznacza początek Roku Tygrysa. Życzę dobrego zdrowia, pomyślności i sukcesów”.

Czytaj także: “Global Times”: USA konsekwentnie eskalują napięcia wokół wschodniej Ukrainy

Kresy.pl/Fox

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply