Rozpoczęła się procedura napełniania gazem ziemnym pierwszej nitki Nord Stream 2 – poinformował w poniedziałek operator gazociągu.

Szwajcarska spółka Nord Stream 2 AG, w której rosyjski Gazprom posiada 51 proc. udziałów, poinformowała w poniedziałek, że od 4 października trwa procedura napełniania gazem pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2.

Jak podano, gazociąg będzie stopniowo wypełniany, aby zbudować wymagany zapas i ciśnienie jako warunek wstępny późniejszych testów technicznych.

Wcześniej prowadzono prace przedodbiorowe mające na celu kontrolę integralności gazociągu, w tym inspekcję za pomocą specjalnych urządzeń diagnostycznych, a także zewnętrzne kontrole wizualne i instrumentalne – czytamy w komunikacie.

Nord Stream 2 AG podał także, że trwają prace przedodbiorowe przy drugiej nitce gazociągu.

Jak informowaliśmy,  Gazprom poinformował o zakończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2 w piątek 10 września br. Do niedawna podawano, że Gazprom spodziewa się, iż gazociąg zostanie oddany do użytku jeszcze przed końcem tego roku. Jeszcze w 2021 roku rurami miało popłynąć na zachód 5,6 mld metrów sześciennych gazu. Z kolei agencja Bloomberg podawała, powołując się na swoje źródła, że rosyjski koncern planuje rozpoczęcie przesyłu błękitnego paliwa pierwszą nitką nowego rurociągu już od 1 października br. Szef Gazpromu Aleksiej Miller zaprzeczył tym doniesieniom. W połowie września br. minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow mówił, że Nord Stream 2 czeka jeszcze “nieprędki” proces uzyskiwania zezwoleń od niemieckiego regulatora. Według niego zezwolenia te będzie można uzyskać na początku 2022 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Budowa Nord Stream 2 opóźniła się przez amerykańskie sankcje, w wyniku których z projektu wycofały się m.in. zachodnie firmy zajmujące się  układaniem rur na dnie morza. Rosjanie byli zmuszeni do adaptowania własnych statków do przeprowadzania takich prac. W maju br. administracja prezydenta Joe Bidena odstąpiła od sankcji wobec spółki Nord Stream 2 AG i jej szefa, Matthiasa Warniga. Restrykcje faktycznie ograniczono do statków zaangażowanych w budowę gazociągu. Według Joe Bidena od sankcji odstąpiono, ponieważ gazociąg był „prawie ukończony”, a sankcje zaszkodziłyby „europejskim relacjom” Stanów Zjednoczonych. W lipcu USA i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie Nord Stream 2. W zamian za amerykańską zgodę na ukończenie gazociągu Niemcy zobowiązały się m.in. do inwestycji w „zieloną energię” na Ukrainie i pomocy Ukraińcom w przedłużeniu umowy z Rosją ws. przesyłu gazu.

Kresy.pl / nord-stream2.com / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply