Jak podają „New York Times” i „Defense Express”, Amerykanie opracowują dla Ukrainy hybrydowe systemy obrony powietrznej w ramach projektu FrankenSAM. Wykorzystuje on poradzieckie wyrzutnie i radary, dostosowane do strzelania zachodnimi rakietami: Sea Sparrow, AIM-9 i Patriot.

Dziennik „The New York Times” podał, że USA zainicjowały projekt FrankenSAM, polegający na zaopatrywaniu Ukrainy w „hybrydowe” środki obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. W praktyce, to dostosowywanie poradzieckich wyrzutni tak, aby można było strzelać z nich zachodnimi rakietami.

Według informacji pozyskanych przez NYT, projekt jest rozwijany w trzech kierunkach. Pierwszy dotyczy zintegrowania rakiet RIM-7 Sea Sparrow z wyrzutniami systemu Buk, a drugi – zintegrowania rakiet AIM-9M z posowieckimi radarami. Trzeci projekt jest tajny, choć określany jako najlepszy.

Gazeta pisze też, że po miesiącu dwa projekty FrankenSAM pomyślnie przeszły testy. Jeden z nich jest już nawet dostarczany ukraińskiej armii. Chodzi tu o zmodyfikowany system Buk, który ostatnio trafił na Ukrainę. Jest on zdolny do strzelania rakietami Sea Sparrow, zasadniczo odpalanych z platform morskich.

Amerykańskim specjalistom zajęło miesiąc, by w ten sposób zmodyfikować pięć wyrzutni Buk. W kolejne na modyfikację czeka 17 kolejnych. Szacuje się, że Ukraina może dysponować 22 systemami przed końcem zimy. Nie jest wykluczone, że w przyszłości stopniowo modyfikowane będą też kolejne ukraińskie wyrzutnie Buk.

Według ukraińskiego portalu branżowego „Defense Express”, zasięg systemów hybrydowych Buk-Sea Sparrow to 20 km. Może zwalczać cele na pułapie do 15 km.

W opinii „Defense Express”, modyfikacja FrankenSAM z rakietami AIM-9 zapewne jest jeszcze prostsza, ponieważ nie potrzebują one wiązki naprowadzającej, bo mają własną głowicę samonaprowadzającą. W tym przypadku zasięg wynosiłby do 5 km. Przypomina też o jednym z wcześniejszych pomysłów USA, aby stworzyć system obrony powietrznej krótkiego zasięgu, używając jako nosiciela pojazdy Stryker. Dodaje, że istnieje też opcja, by rakiety AIM-9M zintegrować z wyrzutniami systemu Osa.

O trzecim wariancie FrankenSAM wiadomo jak na razie tyle, że z sukcesem przeszedł pierwszy etap testów ze strzelaniem, niszcząc cel-drona. NYT ustalił, że ma on wykorzystywać rakiety systemu Patriot w połączeniu ze starszymi radarami produkcji ukraińskiej. Ten wariant określany jest jako najpotężniejszy, a pierwszy zestaw w gotowości do użycia ma trafić na Ukrainę zimą.

Czytaj również: Nowy amerykański pakiet dla Ukrainy ma wzmocnić jej obronę powietrzną i wesprzeć artylerię

defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply