Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune oświadczył w niedzielę, że Francja apeluje o bezpośredni dialog między Unią Europejską a Rosją na temat architektury bezpieczeństwa w Europie. “Bylibyśmy w błędzie, próbując grać przeciwko sobie, bo podział byłby największym darem, jaki moglibyśmy dać Rosji” – dodał.

Konieczne jest, abyśmy “my jako Unia Europejska (…) mieli propozycje na zorganizowany, regularny dialog z Rosją, będąc stanowczymi – oświadczył Beaune, cytowany w niedzielę przez PAP. Słowa padły w wywiadzie dla stacji: Europe 1, CNEWS i dziennika “Les Echos”.

Jego zdaniem prezydent Rosji Władimir Putin zgadza się na bezpośredni dialog z USA, ponieważ “przywołuje on czasy zimnej wojny i starcia supermocarstw”, a także pozwala potencjalnie “dzielić” Europejczyków. “Musimy pozostać zjednoczeni jako ludzie Zachodu, być obecni jako Europejczycy. Czy UE robi wystarczająco dużo? Pewnie nie dzisiaj” – stwierdził.

Zobacz także: Zełenski: Rosja może zająć Charków

Jego zdaniem mówienie o rosyjskich “odgłosach butów” na Ukrainie, gdy kanał dyplomatyczny nie został wyczerpany, jest “nierozsądne”. “Ruchy wojsk, czołgów, ciężarówek – widzimy je (…) ale, czego dokładnie chce Władimir Putin, czego chce Rosja (…) nikt nie wie dokładnie” – powiedział.

PAP przypomina, że Paryż i Berlin próbują “reaktywować” w najbliższym czasie swoje mediacje między Rosją a Ukrainą w ramach tzw. formatu normandzkiego, na poziomie doradców politycznych Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec. Planowane są także rozmowy telefoniczne prezydentów Władimira Putina i Emmanuela Macrona.

Jak informowaliśmy, ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko poinformował o chęci zwrócenia się do Londynu o przeniesienie wojsk na terytorium Ukrainy w przypadku, gdyby prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował się na ofensywę na dużą skalę.

Podczas odprawy prasowej 21 stycznia, brytyjska minister spraw zagranicznych Elizabeth Truss poinformowała, że ​​Wielka Brytania rozważa możliwość stworzenia trójstronnego porozumienia między Wielką Brytanią, Polską i Ukrainą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: MSZ Rosji: Xi Jinping nie poprosił o nieatakowanie Ukrainy w czasie igrzysk w Pekinie, to operacja informacyjna CIA

Rząd USA zatwierdził w środę kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, wart 200 mln dolarów. Choć nie podano szczegółów, w mediach pojawiły informacje, że może chodzić m.in. o śmigłowce Mi-17, ewakuowane z Afganistanu.

W sieci pojawiają się doniesienia o licznych wojskowych transportach kolejowych z Rosji na Białoruś. Tylko w ciągu tygodnia przybyć miało ponad 30 pociągów po 50 wagonów w każdym, wiozących m.in. czołgi, armatohaubice. Według kolejarzy, zaplanowano łącznie przyjazd 200 takich pociągów.  Transporty odbywały się w ramach wspólnych, białorusko-rosyjskich ćwiczeń strategicznych „Związkowa Determinacja-2022”.  Podczas ubiegłorocznych manewrów Zachód-2021 na Białoruś w ciągu miesiąca przybyło łącznie 29 pociągów wojskowych. Teraz tylko w ciągu jednego tygodnia przybyło ich więcej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W piątek w Genewie zakończyły się rozmowy sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Tematem rozmów była sytuacja wokół Ukrainy i rosyjska propozycja ustanowienia nowego porządku bezpieczeństwa w Europie. Szef rosyjskiej dyplomacji przekazał, iż uzyskał od Blinkena zapewnienie, że USA w przyszłym tygodniu przedstawią pisemną odpowiedź na rosyjską propozycję nowego porządku bezpieczeństwa w Europie. Jak mówił, strona amerykańska zadała „kilka pytań wyjaśniających”, które mają pomóc w przygotowaniu tej odpowiedzi. Minister spraw zagranicznych Rosji jest zdania, że Amerykanie powinni upublicznić swoją odpowiedź i zapowiedział, że poprosi o to Blinkena. Uzgodniono, że po amerykańskiej odpowiedzi nastąpi jeszcze jedno spotkanie Blinkena i Ławrowa. Anthony Blinken, który miał konferencję prasową po Ławrowie, potwierdził obietnicę przekazania Rosji pisemnej odpowiedzi na jej propozycje w przyszłym tygodniu. Rozmowy określił jako szczere i użyteczne.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply