Ministerstwo obrony Finlandii ogłosiło, że podpisało kontrakt na zakup myśliwców F-35A Lightning II, które zastąpią starzejącą się flotę Hornet w siłach powietrznych. Podpisana w piątek umowa pomiędzy Finlandią oraz Stanami Zjednoczonymi dotyczy zakupu 64 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II. Wartość kontraktu wynosi 10 mld euro.

Podpisana w piątek umowa przewiduje, że USA dostarczą Finlandii w latach 2025-30 64 wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II. Zamówione samoloty będą miały konfigurację Block 4. Zamówiono także uzbrojenie podwieszane, m.in. kierowane pociski AIM-9X Sidewinder i AIM-120 AMRAAM. Umowa ma wartość 10 mld euro.

Minister obrony Finlandii podpisał także umowę o udziale fińskiego przemysłu w programie. Umowa została zawarta z producentem myśliwców Lockheed Martin oraz koncernem Pratt & Whitney, producentem silników i członkiem grupy Raytheon Technologies.

Obowiązek udziału przemysłu wynika z decyzji ministra obrony narodowej z kwietnia 2018 roku. Przewiduje ona, że ​​wartość współpracy przemysłowej powinna wynosić co najmniej 30 proc. rzeczywistej ceny kontraktowej. Rozwiązanie partycypacji przemysłowej w systemie F-35 spełniło wspomniane wymagania.

Zobacz także: Media: Niemcy rozważają zakup F-35 Lightning II

Wcześniej podpisanie kontraktu zapowiadał minister obrony Finlandii Antti Kaikkonen. Wyraził opinię, że długi proces przetargowy zapewnił Finlandii najlepszą możliwą ofertę i wybór. „Stosunek ceny do jakości jest dobry” – powiedział na popołudniowej konferencji prasowej w towarzystwie premier Sanny Marin i dowódcy wojskowego. Urzędnicy wojskowi powiedzieli, że F-35 otrzymał zdecydowanie najwyższy wynik w wewnętrznym procesie oceny.

Transakcja przyniesie szacunkowo 100 miejsc pracy w produkcji i montażu dla fińskiego kontrahenta Patrii w miastach Jämsä i Nokia. Firma zatrudnia obecnie około 850 pracowników w dwóch lokalizacjach.

Kaikkonen odmówił odpowiedzi na pytanie, czy decyzja o zakupie większej liczby samolotów od USA była częściowo oparta na ogólnej strategii bezpieczeństwa Finlandii, twierdząc, że wszyscy oferenci byliby z nią zgodni.

Jak informowaliśmy, polski resort obrony podawał, że samoloty wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym będą kosztowały 4,6 mld dolarów (około 4 miliardów euro), co oznacza ok. 17,8 mld zł na 32 maszyny w konfiguracji standardowej z oprogramowaniem w wersji Block 4, czyli 87,3 mln dol. netto za sztukę.

defmin.fi / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply