Amerykańskie koncerny Pfizer i Moderna podnoszą ceny szczepionek przeciw Covid-19 w najnowszym kontrakcie z UE. Ma to miejsce m.in. dzięki skutkom ubocznym szczepionek opracowanych przez konkurencyjne firmy farmaceutyczne – napisał w niedzielę „Financial Times”.

Kontrakt przewiduje, że  Pfizer i Moderna dostarczą UE do 2,1 mld dawek szczepionek do 2023 roku. Umowa została wynegocjowana w tym roku, gdy preparaty tych koncernów okazały się skuteczniejsze w walce z pandemią niż szczepionki firm Johnson & Johnson i AstraZeneca – zwraca uwagę brytyjski dziennik. Cena za dawkę preparatu Pfizera wzrośnie z blisko 18,40 do 23,14 dol. Z kolei szczepionki Moderny z 22,60 do 25,50 dol.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3104.49 PLN    (14.11%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Medium podaje, że sprzedaż szczepionek przyniesie Modernie 30 mld dol.

Dziennik „Wall Street Journal” poinformował z kolei w ubiegłym tygodniu, że dzięki sprzedaży szczepionki na Covid-19, a także innych leków, dochody Pfizera za drugi kwartał 2021 roku przebiły prawie dwukrotnie prognozy analityków. Na sprzedaży samej szczepionki Pfizer zarobił 7,84 mld dol.

Koncern prognozuje, że jego dochody ze sprzedaży tej szczepionki powinny w tym roku osiągnąć 33,5 mld dol. Pfizer zamierza dostarczyć w tym roku na rynek 2,1 mld dawek.

Zobacz także: Media: Pfizer zarabia miliardy na szczepionkach przeciw Covid-19, ale podatków nie płaci

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w opublikowanym w ubiegłą niedzielę raporcie portalu „The Times of Israel” poinformowano, że 80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej.

Według badań zdecydowana większość (80 proc.) zaszczepionych nosicieli COVID-19 nie przeniosła wirusa na nikogo innego podczas koncertów, w restauracjach, siłowniach lub na imprezach. Dane izraelskiego ministerstwa zdrowia wskazują, że zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

Zobacz także: WSJ: Japońska firma testuje pierwszą pigułkę przeciw Covid-19

ft.com / wsj.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz