Estonia przekaże Ukrainie broń i amunicję?

Peeter Kuimet, szef Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Obrony Republiki Estońskiej poinformował 30 grudnia, że władze Estonii podjęły decyzję o przekazaniu Ukrainie broni i amunicji.

Wspieramy szkolenie ukraińskich saperów, sił specjalnych, medyków wojskowych, artylerzystów i wymieniamy się informacjami od 2014 roku. Teraz, gdy wojska rosyjskie ponownie koncentrują się na granicy z Ukrainą, Estonia planuje znacznie zwiększyć swoje wsparcie. Resort obrony podjął decyzję o wsparciu Ukrainy bronią i amunicją – przekazał Peeter Kuimet, cytowany przez Interfax.com.ua. Władze Estonii planują przekazać Ukrainie 122 mm haubice D-30 oraz przeciwpancerne systemy Javelin. Nie wskazano o jaką dokładnie liczbę sprzętu chodzi.

Kuimet podkreślił jednak, że przed podjęciem ostatecznej decyzji konieczne jest uzyskanie zgody USA jako kraju produkującego broń przeciwpancerną, a także byłych właścicieli haubic w Finlandii i Niemczech.

Pod koniec grudnia informowaliśmy, że Amerykanie przeznacza blisko 25 mln dolarów na wsparcie ukraińskiej straży granicznej. W ramach dwóch projektów Ukraińcy otrzymają m.in. drony i środki łączności, a także środki na wzmocnienie infrastruktury granicznej i rozbudowę zdalnego monitoringu.

Podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej prezydentów USA i Ukrainy Joe Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy „odpowiedzą zdecydowanie” jeśli Rosja dokona dalszej inwazji na Ukrainę. Zełenski przekazał, że przedyskutował z Bidenem kwestie związane z utrzymaniem pokoju w Europie oraz zapobieżeniem dalszej eskalacji. Biden zapewnił też Zełenskiego o swoim zaangażowaniu na rzecz zasady „nic o was bez was”.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w czwartek wieczorem odbyła się kolejna, druga w tym miesiącu, rozmowa telefoniczna prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Rozmowa, która odbyła się na wniosek strony rosyjskiej, trwała około 50 minut. Biden łączył się ze swojego domu w stanie Delaware.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Ile systemów przeciwpancernych Javelin posiada Ukraina? Znamy dane

Była to już druga rozmowa przywódców Rosji i USA w ubiegłym miesiącu. 7 grudnia Biden i Putin odbyli dwugodzinną rozmowę za pośrednictwem wideołącza. Dotyczyła ona w znacznej mierze Ukrainy. Joe Biden miał wyrazić w jej trakcie głębokie zaniepokojenie USA i ich europejskich sojuszników w związku z „eskalacją przez Rosję sił otaczających Ukrainę”. Wyraził również swoje „poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i wezwał do deeskalacji i powrotu do dyplomacji”. Obaj prezydenci zlecili swoim zespołom dalsze działania w sprawie Ukrainy.

Dzień po tej rozmowie Biden powiedział, że Stany Zjednoczone jednostronnie nie wystąpią zbrojnie na rzecz Ukrainy, by walczyć z Rosją.

interfax.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply