Brytyjska firma BAE Systems otworzyła na Ukrainie biuro, które będzie koordynować produkcję haubicy L119, która ma kaliber 105 mm.

Minister Przemysłu Strategicznego Ukrainy Ołeksandr Kamyszyn ogłosił na Telegramie, że brytyjska firma BAE Systems otworzyła na Ukrainie biuro, które będzie koordynować produkcję haubicy L119, która ma kaliber 105 mm.

Strony podpisały umowę o partnerstwie 30 sierpnia w Kijowie w obecności Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Zdaniem Kamyszyna taka współpraca to „bardzo silny sygnał”.

„Pomimo codziennych ataków rakietowych wroga i działań wojennych na pełną skalę, BAE Systems jest gotowe do współpracy tutaj, ramię w ramię z nami. Taka współpraca to historia, w której wygrywają obie strony” – powiedział urzędnik.

Przypomnijmy, że Rheinmetall planował do końca sierpnia rozpocząć serwisowanie czołgów na Ukrainie. Poinformował o tym dyrektor generalny firmy Armin Papperger w rozmowie z Frankfurter Allgemeinen Zeitung.

W centrum napraw będzie serwisowany sprzęt wojskowy produkcji niemieckiej, używany przez Siły Zbrojne Ukrainy. „Rozpoczniemy służbę w tym miesiącu” — powiedział Papperger.

Szef niemieckiego koncernu dodał też, że pierwszych dwunastu ukraińskich pracowników zostało już przeszkolonych w Niemczech. Teraz na trening przyjechała druga grupa, również z dwunastu Ukraińców.

Prezes Rheinmetall potwierdził też zamiar jak najszybszego rozpoczęcia produkcji czołgów na Ukrainie.

Według niego może to nastąpić szybko, ponieważ Ukraina ma wystarczająco dużo dobrze wyposażonych przedsiębiorstw pancernych z czasów sowieckich. Wyjaśnił, że Rheinmetall chce je wynajmować, a następnie produkować urządzenia na jednej lub dwóch liniach produkcyjnych.

„Chcemy rozpocząć produkcję w lokalnych zakładach, ponieważ Ukraina będzie musiała w końcu uniezależnić się w produkcji broni” – powiedział.

Przypomnijmy, że w mieście Zalaegerszeg na zachodzie Węgier w piątek oficjalnie otwarto fabrykę niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall. Zakłady Rheinmetall, które koncern nazywa „najnowocześniejszym przedsiębiorstwem do produkcji pojazdów opancerzonych w Europie”, będą w przyszłości produkować bojowy wóz piechoty Lynx – „najnowocześniejszy bojowy wóz piechoty na świecie”.

Zakład zajmuje powierzchnię 33 hektarów i mieści w sobie nowoczesne centrum badawcze. Już teraz zatrudnia „setki” pracowników i planuje stworzyć kolejne 350 nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych kilku lat, przekazał Rheinmetall. Kamień węgielny pod jego budowę położono pod koniec 2020 roku.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply