Niemcy i Holandia przekazały Siłom Zbrojnym Ukrainy 12 obiecanych samobieżnych haubic PzH 2000 – poinformowała w środę minister obrony Niemiec.

Jak poinformowała w środę minister obrony Niemiec Christine Lambrecht podczas swojego wystąpienia w Bundestagu, Niemcy i Holandia przekazały Siłom Zbrojnym Ukrainy 12 obiecanych samobieżnych haubic PzH 2000.

Stwierdziła, że wraz z haubicami przybyły na Ukrainę w pełni przygotowane załogi.

Wcześmiej ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk poinformował, że w drugiej połowie czerwca Ukraina otrzyma z Niemiec samobieżne haubice. Ambasador zaznaczył, że co najmniej dwie obietnice Niemiec dotyczące dostaw ciężkiej broni mają zostać zrealizowane w najbliższej przyszłości.

Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) to niemiecka samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm, wyprodukowana przez Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall. Jej konstrukcja została opracowana z myślą o zastąpieniu pojazdów M109A3G. Produkcja PzH 200 ruszyła w 1996 roku na potrzeby Bundeswehry.

Pojazd posiada masę  57 ton. Prędkość armatohaubicy sięga nawet 60 km/h na drodze. Do jej obsługi potrzeba trzech żołnierzy, lecz standardowa załoga liczy pięć osób. Jej szybkostrzelność wynosi 10 strz./min. Zasięg ognia PzH 2000 to 40 km lub ponad 50 km w przypadku amunicji z rakietowym dopalaczem. Rheinmetall podaje, że zasięg ognia może wynosić aż 76 km, jeśli użyte zostaną najnowsze pociski i działo o długości 52 kalibrów.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply