USA zwiększają tempo produkcji pocisków Javelin. Chodzi o uzupełnienie zapasów po przekazaniu 8,5 tys. pocisków Ukrainie. Odpowiednie kontrakty zostały podpisane w maju i wrześniu – informuje Raytheon Missiles & Defense.

W maju i wrześniu br. firmy Raytheon Missiles & Defense i Lockheed Martin podpisały kontrakty na produkcję ponad 3100 pocisków. Mają zastąpić te przekazane ukraińskim siłom zbrojnym.

Firma Lockheed Martin zapowiedziała zwiększenie rocznych mocy produkcyjnych z dotychczasowych 2100 pocisków do blisko 4000 rocznie. Podejmowane będą także inwestycje mające przyspieszyć dostawy komponentów i wyposażenia. Ma to związek ze skokowym wzrostem zapotrzebowania na pociski.

Aby zwiększyć produkcję  firma planuje unowocześnienie linii produkcyjnej i optymalizację procesu produkcji. Zwiększone zostanie także zatrudnienie w zakładach koncernu.

“Inwestycje w proces produkcji i zwiększenie zatrudnienia pozwolą nam znacznie szybciej reagować na potrzeby klientów. Spółka Javelin Joint Venture jest zdecydowana sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu” – podkreśla Dave Pantano, wiceprezes Javelin Joint Venture i kierownik programu Javelin w firmie Lockheed Martin.

Firma Raytheon Missiles & Defense, która odpowiada za układ naprowadzania i sterowania pocisku, zamierza podjąć podobne kroki.

Zobacz także: Kolejne systemy ppk Javelin dla WOT

Planowana jest modernizacja systemu Javelin. Aktualnie produkowany jest model F. “Wielozadaniowa głowica zapewnia wszechstronność (…) w każdej misji, eliminując potrzebę zmiany pocisków dla różnych celów” – wskazano w komunikacie firmy.

Koncern pracuje nad wyrzutnią LWCLU (Light Weight Command Launch Unit), która ma o 30 proc. mniejszą masę w stosunku do używanej poprzednio. Posiada także dwukrotnie zwiększonym zasięg wykrywania i identyfikacji celów, także w niesprzyjających warunkach pogodowych. LGCLU jest w pełni kompatybilna z wszystkimi wersjami pocisków Javelin.

Firma Javelin Joint Venture otrzymała w czerwcu kontrakt o wartości 33 mln dolarów na uruchomienie małoskalowej produkcji LWCLU. Dostawy mają ruszyć w 2025 roku.

raytheonmissilesanddefense.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply