Rosyjski rubel poszybował w górę do najwyższego od lat poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego – twierdzi The Wall Street Journall. Silny rubel grozi uderzeniem w rosyjski budżet, zmniejszając wartość dolarowych dochodów z podatków od ropy i gazu. (więcej…)

W dokumencie uzgodnionym przez przywódców państw NATO na szczycie w Madrycie Rosję nazwano "najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim".

Jak podała w środę agencja PAP, w dokumencie uzgodnionym przez przywódców państw NATO na szczycie w Madrycie Rosję uznano za "najważniejsze i bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim". To zmiana, ponieważ wcześniej Rosja była uznawana w dokumentach NATO za "strategicznego partnera" Sojuszu.

Uczestnicy szczytu zdecydowali także o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do przystąpienia do NATO.

meczetów Erdogan wezwał Turków w Niemczech do głosowania przeciw Merkel Franciszka

Prezydent Turcji Recep Erdogan powiedział w czwartek, że Finlandia i Szwecja muszą najpierw dotrzymać obietnic złożonych Turcji w umowie o zniesieniu jej weta w sprawie ich ofert członkostwa w NATO lub ratyfikacja nie zostanie wysłana do tureckiego parlamentu. (więcej…)

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg określił stanowisko Sojuszu wobec Chińskiej Republiki Ludowej.

W kuluarach szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego Stoltenberg zabrał głos na temat Chin. Jeszcze przed jego rozpoczęciem część komentatorów spodziewała się zaostrzenia stanowiska NATO wobec ChRL, zgodnie z interesami USA, postrzegającymi Chiny w kategoriach najpoważniejszego wyzwania dla ich pozycji międzynarodowej.

"Nie chcemy traktować Chin jak adwersarza" - powiedział sekretarz generalny NATO. Stoltenberg przewidywał, że ChRL będzie już wkrótce największą gospodarką świata i w związku z tym państwa Sojuszu muszą współpracować w Pekinem. Na przykład w takich kwestiach jak walka z ociepleniem klimatu.

Ostatnie informacje i doniesienia z frontu w Donbasie pokazują, że siły rosyjsko-separatystyczne notują postępy i najwyraźniej są coraz bliżej odcięcia sił ukraińskich, broniących Łysyczańska. Droga zaopatrzeniowa z Bachmut została już odcięta.

W środę w mediach rosyjskich pojawiły się doniesienia o zajęciu przez siły rosyjsko-separatystyczne Rafinerii Łysyczańskiej, położonej kilka kilometrów na południowy-zachód od tego miasta. Agencja RIA zamieściła zdjęcia z rafinerii, pochodzące od jej korespondenta, który był z wojskiem na miejscu. Zajęcie tego zakładu oznacza, że Rosjanie najpewniej przejęli kontrolę przynajmniej nad tamtejszym odcinkiem trasy T-13-02 z Bachmut, głównej drogi zaopatrzeniowej dla stopniowo okrążanego Łysyczańska. „Korytarz”, łączący region miasta z głównymi siłami i obszarami pod kontrolą sił ukraińskich uległ zwężeniu do około 10 km.

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 10 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
1%