Spotkanie Biden – Putin 7 grudnia

Biały Dom potwierdził plany przeprowadzenia rozmowy wideo między prezydentem USA Joe Bidenem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem 7 grudnia.

Jak poinformowała służba prasowa Białego Domu, rozmowa wideo między prezydentem USA Joe Bidenem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem odbędzie się 7 grudnia.

„Prezydent Joe Biden przeprowadzi rozmowę wideo z prezydentem Rosji Władimirem Putinem we wtorek, 7 grudnia 2021 r. Przywódcy omówią szereg tematów w stosunkach amerykańsko-rosyjskich, w tym stabilność strategiczną, cybernetykę i kwestie regionalne. Prezydent Biden podkreśli obawy USA związane z rosyjską działalnością wojskową na granicy z Ukrainą i potwierdzi poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4111.49 PLN    (18.68%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W piątek doradca Kremla Jurij Uszakow powiedział dziennikarzom: „Agenda jest oczywista. Będzie to ważna rozmowa jako kontynuacja rozmów genewskich. Poruszony zostanie postęp we wdrażaniu porozumień genewskich” – powiedział Uszakow. „Będą rozmawiać o sprawach dwustronnych, palących sprawach międzynarodowych, w tym o Afganistanie, Iranie, kryzysie wewnątrzukraińskim i Libii. Syrię można poruszyć, jeśli rozmowa będzie przebiegać w ten sposób”. Doradca prezydenta Rosji dodał, że przywódcy będą także dyskutować o „postępach w dialogu o stabilności strategicznej”.

„Z pewnością zostanie poruszona realizacja naszego pomysłu zorganizowania szczytu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ” – dodał Uszakow.

Tematem rozmów będą również kwestie związane z NATO. Obaj prezydenci będą dyskutować o porozumieniach prawnych dotyczących wykluczenia dalszego rozszerzenia NATO na wschód. „Myślę, że prezydent Rosji będzie omawiał tę kwestię w trakcie zbliżającego się kontaktu z prezydentem Bidenem” – powiedział Uszakow, przypominając dziennikarzom, że Putin mówił o potrzebie gwarancji w tej sferze na posiedzeniu poszerzonego zarządu MSZ i na spotkaniu z ambasadorami.

„Jest to nasza propozycja w sprawie konieczności prowadzenia wspólnej pracy z kolegami, z wiodącymi krajami, nad osiągnięciem odpowiednich porozumień prawnych, które wykluczyłyby dalszą ekspansję NATO na wschód i rozmieszczenie systemów uzbrojenia, które bezpośrednio zagrażają nam na terytorium państw sąsiadujących z Rosją, w tym Ukrainy” – powiedział.

Według doradcy Putina Moskwa pilnie potrzebuje zapewnień, że NATO nie będzie się rozszerzać w kierunku wschodnim. „To bardzo stara sprawa. Zarówno Związek Radziecki, jak i Rosja otrzymały ustne zapewnienia, że ​​struktury wojskowe NATO nie posuwają się na wschód. Okazało się jednak, że te ustne zapewnienia były bezwartościowe, chociaż te oświadczenia były jakoś udokumentowane i są zapisy odpowiednich rozmów” – powiedział doradca Kremla.

„W obecnej napiętej sytuacji istnieje pilna potrzeba zapewnienia nam odpowiednich gwarancji, bo tak dalej nie może być” – podkreślił. „Trudno powiedzieć, jaką formę przybierze ten dokument, najważniejsze jest to, że muszą to być pisemne umowy”.

Zobacz też: Biden powiedział, co robi, by obronić Ukrainę przed Putinem

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz