„Zwróciliśmy się do władz Holandii, by zapewnili bezpieczeństwo przebywającym tam Polakom” – oświadczył w sobotę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Odniósł się w ten sposób do kolejnej eksplozji w „polskim” sklepie w Holandii.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński został zapytany o eksplozje w sklepach z polskimi produktami w Holandii. Zaznaczył, że Polacy nie są właścicielami sklepów, jednak mimo to ataki mogą mieć podłoże etniczne. „Zwróciliśmy się do władz Holandii, by zapewnili bezpieczeństwo przebywającym tam Polakom” – podkreślił wiceminister, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP).

W sobotę nad ranem miała miejsce kolejna, czwarta eksplozja w „polskim” sklepie w Holandii. Do dwóch pierwszych eksplozji doszło we wtorek nad ranem w dwóch supermarketach „Biedronka”. Pierwsza eksplozja miała miejsce w Aalsmeer około godziny 3 nad ranem i spowodowała pożar, który rozprzestrzenił się również na mieszkanie na piętrze oraz samochód. Nikt nie został ranny. Druga eksplozja miała miejsce godzinę później w Heeswijk-Dinther, na południe od Den Bosch. W środę nad ranem doszło do trzeciej eksplozji w sklepie „Biedronka” w holenderskim mieście Beverwijk.

Początkowo holenderskie media podawały, że do eksplozji doszło w „polskich supermarketach”. Informacje te okazały się nieprawdziwe. Według aktualnych informacji właścicielami sklepów, w których doszło do wybuchów, są Kurdowie.

Paweł Jabłoński został zapytany w Radiu Zet, czy polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych monitoruje sytuację w Holandii. „Zwróciliśmy się do władz holenderskich, żeby zapewnili bezpieczeństwo wszystkim obywatelom Polski. Nawet jeśli właściciele nie są Polakami, to klientela tam jest polska i jest tym samym szczególnie narażona na tego rodzaju zamachy. Wydaje się, że tam jest jakieś podłoże etniczne, nawet jeśli nieskierowane przeciwko Polakom, to są to jakieś konflikty wymierzone w właścicieli tych sklepów. Jest to sytuacja bardzo niepokojąca. Widać, że nie są to przypadkowe ataki. Zwróciliśmy się o przeprowadzenie dokładnego śledztwa i jak najszybsze schwytanie sprawców i ich ukaranie”- odpowiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na uwagę, że ataki na supermarkety zbiegają się w czasie z uchwałą niższej izby holenderskiego parlamentu, by postawić Polskę przed TSUE za zmiany w sądownictwie, wiceminister oświadczył, że nie posiada żadnej wiedzy o motywach działania sprawców, w związku z czym wspomnianych spraw nie należy łączyć.

Podkreślił jednak, że „niewątpliwie działania parlamentu holenderskiego i wywoływanie niechęci czy wręcz nienawiści do Polaków nie są dobre i należy je zdecydowanie potępić”.

„Propaganda wymierzona szczególnie w Polskę powoduje, że mogą się pojawić takie postawy pełne nienawiści, ksenofobii. Mamy nadzieję, że rząd i parlament holenderski będzie gotowy do refleksji” – dodał.

Wiceminister został zapytany, czy uchwała przekracza granice dozwolonej krytyki. Odpowiedział, że w Unii Europejskiej jedno państwo nie powinno atakować i pozywać drugiego, tym bardziej że sprawa nie dotyczy sporu między tymi krajami. „Też różnie oceniamy różne instytucje w innych krajach, ale nie decydowaliśmy się na podobny krok, bo uważamy, że jest to sprawa każdego państwa” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Jeśli Holandia dalej będzie prowadzić taką politykę, będziemy musieli się zastanowić, czy nie należy podjąć odpowiednich kroków, zwłaszcza że Holandia łamie pewne zasady (…) W sposób nieuczciwy dochodzi do transferowania zysków z krajów biedniejszych do bogatszych poprzez używanie skomplikowanych struktur” – oświadczył Jabłoński.

Zaznaczył, że celem Polski nie jest złożenie pozwu do TSUE, lecz rozwiązanie wspomnianego problemu.

pap / fakty.interia.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Gdyby właściciele tych sklepów byli żydami, wystarczyło by zbić szybę w jednym z nich, albo może stłuc słoik z dżemem na terakotowej podłodze i już cały „zachodni świat” przy wtórze papieża i większości episkopatów, grzmiał by na temat plagi antysemickiego terroru…