Tajwan planuje zakup dodatkowych 300 pocisków Patriot z USA, aby przeciwdziałać rosnącemu zagrożeniu Chin wobec wyspy – poinformował w poniedziałek portal Taiwan News.

Jak poinformował w poniedziałek portal Taiwan News, w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Chin, Tajwan chce zakupić dodatkowe 300 pocisków Patriot z USA.

Dowództwo sił powietrznych Tajwanu planuje zakup dodatkowych 300 pocisków przechwytujących Patriot Advanced Capability 3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE) od USA w przyszłym roku. Szacuje się, że jeśli zakup ten zostanie zatwierdzony, arsenał pocisków PAC-3 Tajwanu osiągnie 650 do 2027 roku.

Zobacz też: Tajwan zbuduje okręty podwodne

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6328.82 PLN    (28.76%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Szef sztabu sił powietrznych Huang Chih-Wei  zapytany przez ustawodawców w Komitecie Obrony Zagranicznej i Narodowej o doniesienia o zakupie (w poniedziałek 7 grudnia) powiedział, że nie może w tej chwili podać dokładnej ilości, ale twierdził, że zakup rakiet nie przekroczy pierwotnie przewidzianego budżetu 6 miliardów dolarów.

Wiceminister obrony Chang Che-Ping powiedział, że na początku rozmów o zakupie pocisków Patriot, Tajwan zażądał określonej kwoty. Jednak na etapie realizacji, ze względów budżetowych, Stany Zjednoczone uważały, że Tajwan może otrzymać tylko mniejszą ilość pocisków.

Ta mniejsza ilość nie spełniała wymagań operacyjnych określonych na początku przez Tajwan – powiedział Chang. Dlatego też, wychodząc naprzeciw swoim potrzebom operacyjnym, Siły Powietrzne zwiększyły wielkość swoich zakupów zgodnie z przepisami ustawowymi i wykonawczymi.

Zobacz też: Reuters: Wysoki rangą urzędnik USA odwiedził Tajwan. Chińskie MSZ protestuje

Również podczas posiedzenia komisji Huang powiedział, że wojsko przeznaczy dodatkowe 22,6 miliardów dolarów tajwańskich na zakup broni z USA w przyszłym roku. Naciskany, by ujawnić rodzaj systemów, powiedział, że nie wolno mu ujawniać tych informacji, ponieważ Kongres USA nie został jeszcze powiadomiony o zakupie.

CNA przytoczyło nienazwane źródła jako spekulujące, że nowe zakupy mogą obejmować samobieżne haubice M109 i inteligentne miny. Jednak Ministerstwo Obrony Narodowej (MND) nie potwierdziło jeszcze, że te elementy są rzeczywiście częścią umowy dotyczącej broni.

Zobacz też: Tajwan kupuje od USA uzbrojenie za 4,8 mld dol. Przygotowuje się na możliwy atak Chin

Kresy.pl/Taiwan News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz