Publiczne przedsiębiorstwo stoczniowe na Tajwanie ma zająć się budową ośmiu okrętów podwodnych – pierwszych zbudowanych samodzielnie na wyspie.

Inauguracji programu budowy okrętów podwodnych dokonała we wtorek sama prezydent Republiki Chińskiej na Tajwanie Tsai Ing-wen w ramach specjalnie przygotowanej uroczystości, jak zrelacjonował anglojęzyczny serwis agencji informacyjnej CNA.

Inauguracja odbyła się w nowo zbudowanym zakładzie CSBC Corp. w Kaohsiungu. W ramach projektu powstać ma osiem nowych okrętów o napędzie elektrycznym i dieslowskim. Rozpoczęcie ich budowy Tsai nazwała “kamieniem milowym” na drodze do samowystarczalności w zakresie bezpieczeństwa.

Jak stwierdziła szefowa władz na Tajwanie ich skonstruowanie ma być “namacalnym osiągnięciem” potwierdzającym zdolności miejscowego przemysłu. Po drugie okręty mają znacznie podnieść zdolność obronne wyspy, przy czym Tsai wspomniała też o programie budowy korwet o właściwościach stealth. Podobnie jak okręty podwodne mają one wzmocnić możliwości “asymetrycznej” odpowiedzi tajwańskiej marynarki wojennej.

Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan, gdzie korzystając z osłony USA funkcjonowały dalej jako Republika Chińska. Początkowo cieszyła się ona międzynarodowym uznaniem. Dopiero w 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej.

Relacje między władzami na Tajwanie, a Pekinem stają się w ostatnim okresie coraz bardziej konfrontacyjne, co ma związek z dążeniami Tsai Ing-wen odrzucenia formuły państwa chińskiego i proklamowania państwowości czysto tajwańskiej.

focustaiwan.tw/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply