Zespół amerykańskich ekspertów podważa oficjalną wersję, według której rakiety systemu Patriot zdołały zestrzelić pocisk SCUD, którym jemeńscy rebelianci zaatakowali lotnisko w Rijadzie.

Jak podaje amerykański dziennik  “New York Times”, według oficjalnej wersji wydarzeń, na początku listopada jemeńscy rebelianci wystrzelili w stronę Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej, pocisk balistyczny, ale został on zestrzelony przez baterię rakiet Patriot, produkowanych przez Amerykanów. Władze USA pochwaliły się osiągnięciem, a prezydent Donald Trump uznał, że był to dowód na doskonałość amerykańskiej techniki.

Jednak zespół niezależnych ekspertów zdecydowanie podważa tę wersję. Według nich, stary pocisk SCUD wcale nie został strącony przez system Patriot, lecz upadł tuż koło lotniska, które stanowiło jego cel. Uderzenie i eksplozja były wyraźnie odczuwalne przez ekipę lotniska.

Szef zespołu ekspertów, Jeffrey Lewis uważa, że „rządy kłamią o efektywności systemu Patriot”, albo „są źle poinformowane”. – I to powinno nas śmiertelnie wystraszyć – mówi w rozmowie z NYT.

Według zespołu Lewisa, na podstawie analizy wyglądu szczątków rakiety SCUD można wnioskować, że jej przechwycenie przez Patrioty było nieskuteczne. Jak zaznaczono, przed celem głowica zdołała oddzielić się od głównego korpusu rakiety. Czyli nie zadziałała tak, jak powinna. Gdyby pocisk przechwytujący dosięgnął jej w odpowiednim momencie, zostałoby to uniemożliwione.

Ponadto, eksperci przeanalizowali nagrania, na których widać pociski Patriot wystrzeliwane w obronie lotniska i skorelowali je z innymi danymi. Ich zdaniem, nagrania wskazują, że nie trafiły one w cele, lecz przeleciały znacznie ponad głowicą rakiety SCUD.

Eksperci twierdzą, że pocisk po prostu nie trafił w cel i rozbił się sam, w odległości około kilometra od terminalu lotniska w Rijadzie. Według Lewisa, jest to „normalny margines błędu przy ataku SCUD”, które nie należą do zbyt precyzyjnych pocisków.

Z kolei inni eksperci zwracają uwagę, że w prymitywnego SCUD-a nie trafiło aż 5 antyrakiet systemu Patriot. Ich zdaniem, daje to dużo do myślenia. – Strzelasz pięć razy w rakietę i nie trafiasz? To szokujące, bo ten system powinien był zadziałać – mówi Laura Grego.

Strona saudyjska, jak informują media, nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Polska chce pozyskać systemy Patriot, w tym w najnowszej, dopiero opracowywanej wersji, w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”.

Przeczytaj więcej:

Ponad 70 mld zł za Patrioty?

Wiceminister Kownacki: Cena za Patrioty jest nie do przyjęcia

Gen. Skrzypczak o cenie za Patrioty: Amerykanie wiedzą, że Polacy są politycznie zdeterminowani, by je kupić

Nytimes.com / dziennik.pl/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply