NATO Air Command poinformowało w poniedziałek, że w ramach wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przebazowano jednostki należące do US Marine Corps. Chodzi o samoloty F-18 Hornet. “To wyraźny symbol wsparcia sojuszniczego i mocne wzmocnienie wschodniej flanki NATO” – oświadczył szef MON Mariusz Błaszczak.

W poniedziałkowym komunikacie wskazano, że “jednostki U.S. Marine Corps zostały przeniesione do Bazy Lotniczej Łasku, aby wesprzeć wschodnią flankę NATO”. “Szybkie przemieszczenie amerykańskich sił marines pokazuje możliwości odstraszania i wsparcia na Litwie i w Polsce” – podkreślono. 

Rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował 29 marca br., że USA rozmieszczą na Litwie liczącą 200 osób jednostkę marines oraz 10 myśliwców F-18 Hornet. Kolejnych 200 żołnierzy piechoty morskiej miało trafić do innego kraju wschodniej flanki NATO.

Do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku trafiła kolejna grupa amerykańskich samolotów. Tym razem chodzi o samoloty bojowe Boeing F/A-18C/D Hornet należące do US Marine Corps.

“W bazie lotniczej w Łasku wylądowały amerykańskie myśliwce F18. To wyraźny symbol wsparcia sojuszniczego i mocne wzmocnienie wschodniej flanki NATO” – napisał szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze.

Pod koniec marca w Brukseli odbył się nadzwyczajny szczyt NATO, na którym przywódcy krajów członkowskich, ze Stanami Zjednoczonymi na czele zdecydowali o zwiększaniu nacisku na Rosję, by zaprzestała wojny z Ukrainą.

Informowaliśmy, że podczas szczytu potwierdzono gwarancję bezpieczeństwa dla wszystkich sojuszników. Jak ustalono, na tzw. flance wschodniej ma stacjonować więcej żołnierzy, a także więcej sprzętu, szczególnie myśliwców i broni przeciwrakietowej. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść na czerwcowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zobacz także: Rosja może przeprowadzić atak na jedno z polskich lotnisk – rosyjska dziennikarka dla Der Spiegel

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply