USA rozmieszczą na Litwie liczącą 200 osób jednostkę marines oraz 10 myśliwców F-18 Hornet – poinformował we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby. Kolejnych 200 żołnierzy piechoty morskiej ma trafić do innego kraju wschodniej flanki NATO. Podczas ostatniego szczytu NATO zdecydowano, że na tzw. flance wschodniej ma stacjonować więcej żołnierzy, a także więcej sprzętu, szczególnie myśliwców i broni przeciwrakietowej.

Rzecznik Pentagonu zapowiedział w czasie wtorkowej konferencji prasowej, że na Litwę trafi 200-osobowa jednostka dowodzenia i kontroli sił powietrznych Korpusu Piechoty Morskiej USA oraz 10 myśliwców F/A-18 – podaje United States Naval Institute. Jednostka stacjonowała wcześniej w bazie Cherry Point w Karolinie Północnej. Zapowiedział także, że kolejnych 200 żołnierzy piechoty morskiej ma trafić do innego kraju wschodniej flanki NATO. Nie sprecyzowano, które państwa są brane pod uwagę.

W czwartek w Brukseli odbył się nadzwyczajny szczyt NATO, na którym przywódcy krajów członkowskich, ze Stanami Zjednoczonymi na czele zdecydowali o zwiększaniu nacisku na Rosję, by zaprzestała wojny z Ukrainą.

Informowaliśmy, że podczas szczytu potwierdzono gwarancję bezpieczeństwa dla wszystkich sojuszników. Jak ustalono, na tzw. flance wschodniej ma stacjonować więcej żołnierzy, a także więcej sprzętu, szczególnie myśliwców i broni przeciwrakietowej. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść na czerwcowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zobacz także: Rosja może przeprowadzić atak na jedno z polskich lotnisk – rosyjska dziennikarka dla Der Spiegel

Pentagon poinformował w poniedziałek, że wysyła do Niemiec sześć samolotów marynarki wojennej Boeing EA-18G Growler oraz liczący ok. 240 osób personel pomocniczy. Samoloty będą stacjonować w bazie lotniczej Spangdahlem.

John Kirby zadeklarował, że wysłane w poniedziałek do Niemiec samoloty nie są odpowiedzią na konkretne działania Rosji, lecz mają na celu wzmocnienie gotowości NATO.

Zobacz także: Niemcy chcą kupić izraelską tarczę antyrakietową. Media: Mogłaby chronić także Polskę

news.usni.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz