Pentagon poinformował w poniedziałek, że wysyła do Niemiec sześć samolotów marynarki wojennej Boeing EA-18G Growler oraz liczący ok. 240 osób personel pomocniczy. Samoloty będą stacjonować w bazie lotniczej Spangdahlem.

Rzecznik departamentu obrony USA John Kirby poinformował, że wysłane w poniedziałek do Niemiec samoloty nie są odpowiedzią na konkretne działania Rosji, lecz mają na celu wzmocnienie gotowości NATO – podaje portal The Hill. “Samoloty nie są wysyłane z powodu jakiegoś poważnego zagrożenia, które zostało zauważone lub jakiegoś konkretnego incydentu, który miał miejsce” – podkreślił Kirby. Wraz z sześcioma samolotami walki elektronicznej do Niemiec przyleci personel pomocniczy, liczący około 240 osób.

Zobacz także: Rosja może przeprowadzić atak na jedno z polskich lotnisk – rosyjska dziennikarka dla Der Spiegel

Samoloty będą stacjonować w bazie lotniczej Spangdahlem.

Boeing EA-18G Growler to amerykański samolot walki elektronicznej. Został opracowany i zbudowany na bazie myśliwca pokładowego F/A-18F Super Hornet.

Samolot jest przeznaczony głównie do walki elektronicznej oraz przełamywania obrony powietrznej przeciwnika. Zasięg maszyny wynosi 2346 km.

Zobacz także: Niemcy chcą kupić izraelską tarczę antyrakietową. Media: Mogłaby chronić także Polskę

W czwartek w Brukseli odbył się nadzwyczajny szczyt NATO, na którym przywódcy krajów członkowskich, ze Stanami Zjednoczonymi na czele zdecydowali o zwiększaniu nacisku na Rosję, by zaprzestała wojny z Ukrainą.

Informowaliśmy, że podczas szczytu potwierdzono gwarancję bezpieczeństwa dla wszystkich sojuszników. Jak ustalono, na tzw. flance wschodniej ma stacjonować więcej żołnierzy, a także więcej sprzętu, szczególnie myśliwców i broni przeciwrakietowej. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść na czerwcowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

thehill.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply