Wiceminister Obrony Narodowej Bartosz Kownacki oświadczył, że cena za Patrioty jaką podali Amerykanie jest niespodzianką.

Wiceminister Bartosz Kownacki udzielił wywiadu dla portalu Defense News. Oświadczył w nim, że cena za Patrioty jaką podyktowali Amerykanie jest zdecydowanie za wysoka. Podległa Departamentowi Obrony USA Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) notyfikowała w ubiegłym miesiącu Kongresowi USA możliwą sprzedaż Polsce pocisków Patriot wraz z wyposażeniem pomocniczym za łączną kwotę 10,5 mld dolarów (37 mld złotych). Jest to 7 miliardów złotych więcej niż Polska zamierzała wydać.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Cena jest dla nas naprawdę nie do przyjęcia, nawet biorąc pod uwagę znaczne środki finansowe, jakie przeznaczyliśmy na techniczną modernizację polskich sił zbrojnych. Nie możemy sobie po prostu pozwolić na wydanie tak dużo pieniędzy na zakup dwóch baterii i pocisków PAC-3 (Patriot Advanced Capability-3) – powiedział Bartosz Kownacki. Dodał również, że wysoki koszt był dla nas niespodzianką.

ZOBACZ TAKŻE: Za Patrioty zapłacimy więcej niż planowano? MON i Raytheon wyjaśniają

Portal Defense News przypomniał, że przedstawiona Polsce oferta obejmuje 16 wyrzutni rakietowych, cztery radary sektorowe i 208 rakiet PAC-3 w ulepszonej wersji MSE (Missile Segment Enhancement).

Dokonamy szczegółowej analizy proponowanego tekstu wstępnego porozumienia (Letter of Agreeement), gdy tylko zostanie nam wysłany – powiedział Kownacki. Nie możemy po prostu zaakceptować takich warunków finansowych, będziemy intensywnie pracować nad ich złagodzeniem, przeprowadzimy szczegółową analizę. Zdajemy sobie sprawę, że dla zmniejszenia ceny będzie potrzebne więcej niż jedno spotkanie, być może dwa lub trzy spotkania będą potrzebne do wynegocjowania akceptowalnej, rozsądnej ceny – tłumaczył przedstawiciel MON.

Wiceminister Kownacki przyznał również, że zaskoczeniem były także inne elementy porozumienia, takie jak „na przykład cena offsetu”. Kiedy niektóre firmy zaangażowane podawały rozsądne ceny za offset, mamy jedną firmę, która zaoferowała offset nie do przyjęcia dla nas i warunki, jakich nie możemy zaakceptować. Dodatkowo także w przypadku firm, które zaproponowały rozsądne umowy prowadzone będą negocjacje mające na celu obniżenie ceny.

Oczywiście nie możemy przewidzieć, na ile uda się nam zmniejszyć cenę, niemniej administracja USA, jak też firmy są świadome, że jest nam potrzebna obniżka tej ceny. Jestem przekonany, że zdołamy osiągnąć nasz cel i obecnie finalizujemy projekt, zatem jesteśmy w ostatniej fazie negocjacji – oświadczył wiceminister.

Kresy.pl / rmf24.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz